k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Kolo-tech

— k47

Aby bylo mezi námi jasno: Dívám se na pár internetových pořadů o cyklistice & některé z nich se zaměřují na novinky v technice & technologii jízdních kol. Ale protože těch tech novinek není moc & všechna moderní jízdní kola parametry odpovídají všem ostatním, jde o zaměření převážně jen nominální. Moderátoři a mluvící hlavy v nich z velké části pouze slintají nad novými nátěry modelů čerstvě uvedených nebo těch, na nichž sedají pozadí nejelitnějších jezdců. Výrobci přitom slibují o půl wattu lepší aerodynamiku, o dvacet gramů lehčí rám nebo něco podobně k uzoufání nudného.

Pro mě je jízdní kolo jen prostředek a jeho vzhled není důležitý. Na žebříčku priorit se drží pod snahou občas omlátit velké kusy bláty z rámu. Nedává moc smysl se trápit, jak vypadá, většinu času z něj nevidím skoro nic a názory ostatních jsou názory ostatních. Nezmění nic na pocitu z ujetých kilometrů. Moje představa je taková, že v ideálním případě bych starou barvu obrousil, rám pokryl retroreflexním materiálem a pak na plácnul vrstvu průhledného laku. Takhle by to aspoň mělo praktický význam — jednak by mi to pomohlo neskončit přejetý s hlavou jako rozlousklý ořech & druhak by to vytrvale olepovalo řidiče.

Další linie táhnoucí se těmi tech pořady je stihomam ze škrábanců. Omdlévají jen z představy, že by něco mohlo poškodit ten krásný designový nátěr. Primární důvod: Sníží to cenu při dalším prodeji.

To je další věc, která jde mimo mě. Když něco kupuju, kupuju to napořád. Když mě s tím (nebo v tom) nešoupnou do hrobu, budu to mít za osobní selhání. Teda nebudu, protože budu mrtvej, ale však víte, co tím myslím.

tech pořadech se baví o těch nejdražších jízdních strojích, crème de la crème na dvou jízdních kolech, které se běžně cenou pohybují v horních tisících eur. Pro mě číslo sedí, jen měna má být jiná, více lokální. To samé v korunách. Pro ně to dává smysl, jsou velkými značkami placeni, aby tlačili jejich produkt a tak do nebe vychvalují to nejlepší z jejich katalogů a doufají, že přesvědčí pár šílenců s kreditní kartou proklatě nízko, kteří se chtějí cítit lépe, podlehnou nátlaku & koupí si nový symbol statusu.

Tohle jde mimo mě. Nejlepší poměr cena/výkon leží na druhé straně spektra, kde odpadky přecházejí v užitečné předměty. Kolo má být omlácené, odřené, vždy v nekompletním stavu, vždy ve stavu rozkladu a ve stavu opravy. Rozhoduje jen funkčnost a počet eur za tuto funkčnost. Estetika v kalkulacích nemá žádné místo.

píše k47, ascii@k47.cz