k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nemažte historii, ještě ji budeme potřebovat

— k47

Tohle jsem chtěl napsat dřív, ale co, lepší pozdě než nikdy…

Jedna socha shozená do Bristolského kanálu naučila Brity mnohem víc o jejich otrokářské minulosti než všechny knihy a školy dohromady. Podle mě jde o pozitivní výsledek. Ti, kdo prohlašují, že protestují proti vymazávání historie, se nemusí ničeho bát. Historie nebyla vymazána, historie splnila svůj účel — byl poznána.

Socha není historie, socha je jen kus kamene nebo kovu, kolem které procházíme a nevěnujeme ji pozornost. (Říkal tady někdo mapa-teritorium?) Jde o tragicky neefektivní médium pro studium historie. Od toho máme knihy. Socha je fikce, oslava úzkého výřezu reality, profiltrovaného selektivní pamětí času, vybraného procesy a záměry, které se na plaketu na soklu nedostanou. Colston, vztyčený víc jak století po své smrti, na ní měl napsáno „one of the most virtuous and wise sons of their city“. Na nuance o otrokářství asi nezbylo místo. To není historie, ale mýtus. Smyslem historie je jí poznat, pravou a skutečnou.

Když někdo chrání pomníky odporných lidí, jde buď o manifestaci polo-paranoidního konzervatismu s malým „k“ nebo píšťalka na psy. Ti z druhé sorty nemají zájem na dějinách jako celku, oslavování otrokářů a rasistů je skutečný záměr o něž usilují. Že se to zabalí do jakoby vznešené snahy, je pouhá diverze.

Edward Colston je na dně kanálu, historie stále existuje, stále je v knihách, stále je na wikipedii a co víc, teď se o ní populus dozvěděl víc, než za posledních sto let. Navíc vznikla historie nová. Jedna socha leží v bahně pod vodou, příběh lidského zápasu za lepší svět pokračuje a pokud Britové za něco stojí, už dávno umístili na břeh kanálu plaketu, že tam někde odpočívá monument jednoho morálně nepříliš čistého člověka.

Navíc, jak kdosi podotkl kdesi na internetu: Lidé, kteří se tolik bojí ničení historie, by měli usilovat o financování humanitních oborů a studia dějin, které rozhodně penězi nepřetéká. Jen si představte, co všechno bychom se mohli dozvědět o minulosti, kolik historie bychom jenom zachránili.

píše k47, ascii@k47.cz