k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Genom viru

2. 3. 2020 (aktualizováno 4. 3.) — k47

Ještě jednou o viru, který hýbe světem. O viru s korunou na hlavě. O koronaviru.

Co mi přijde, že si zaslouží aspoň jednu větu, je pomalost celé záležitosti. Trvá to nekonečné týdny a měsíce, takhle zdálky je to jako sledovat zpomalené závěry autohavárie – víte, že se něco stane, ale vleče se to. Na druhou stranu něco probíhá neuvěřitelně rychle. Sekvencování virálního genomu je patrně brnkačka. Některé zprávy, které jsem četl, zmiňují, že měli DNA do druhého dne. Nejsem odborník, ale připadá mi to pozoruhodné.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, některé důležité věci stále neznáme. Na všechno existují různé kvalifikované odhady (shrnutí zprávy WHO shrnující situaci v Číně1 ), ale stále toho spoustu nevíme, i když COVID ve velkém obléhá světová jeviště ±měsíc a půl. Získají lidé dlouhodobou imunitu? Jaký skutečný počet nakažených včetně těch, kteří si z toho odnesou jen rýmu?2 Nevíme.

Ale to, co můžeme zjistit, je pozoruhodné. V tomhle článku se píše, že V USA měli jeden případ COVIDu v lednu a pak další o měsíc později. Z obou extrahovali DNA viru a oba vzorky měli stejnou mutaci. To naznačuje, že mezi nimi existuje přímý řetězec nákaz. Z časového odstupu ±měsíce pak můžeme usoudit, že se státech probíhá nezpozorovaný komunální přenos a touto dobou jich může být jen v tomto jednom clusteru přes 500. To všechno z genetických infomací pouhých dvou nakažených.

Na internetech existují kladistické stromy mutací viru + míst, kde se vyskytují (stále aktualizované), z nichž se dá vyčíst, odkud kam se virus přenáší. To jen kdyby někoho zajímalo něco informačně hodnotnějšího, než poplašné zprávysarkastické poznámky nad panikařícím populem.

Jinak Čína přišla na způsob, jak zastavit jakoukoli epidemii – stačí být totalitní stát s masivním sledovacím aparátem, uvrhnout ±polovinu populace na měsíc do karantény a zatímco se lidé nudou kopou do zadku, virus vyšumí, jak jsem divoce & nepříliš vážně spekuloval. Teď tam jenom musí zůstat, až to přejde ve zbytku světa.

Kdy se tak stane, je další věc, kterou nevíme.


  1. Nedá se přehlédnout, že WHO Číně vší silou leze do zadku. To maličko nabourává důvěryhodnost prezentovaného sdělení. Jenom maličko.
  2. V Singapuru začínají koketovat s testováním protilátek, které tuhle otázku může zodpovědět.

+1: Další genetické testy

píše k47, ascii@k47.cz