k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Musíte mi věřit (a prosím ignorujte všechny důkazy o opaku)

(aktualizováno 15. 3.) — k47

Nikdo si nepamatuje, jak příběh začal, ale jak skončí.

Máme na krku pandemii koronaviru, to všichni už víme. Na začátku, když se to ve velkém rozjíždělo u nás, premiér & jeho gang šeredně zbabrali prvotní reakci a ještě pořád je jasně vidět, že nemají žádný plán. Ale protože ten stejný člověk bude u kormidla, když se z toho dostaneme, může si přivlastnit všechny zásluhy. Zdálky to bude vypadat, že bez něj bychom se z problémů nevysekali.

V případě pandemie, kdy počet nakažených roste exponenciálně, je třeba reagovat okamžitě. Na každém dni záleží. Každý den, o který dřív zlomíme exponenciální nárůst, bude mít obrovské pozitivní dopady. Počet detekovaných případů neposkytuje kompletní obrázek. Máme jich tu podstatně víc, táhnou se jako mohutný stín nad oficiálními čísly, který se brzy ukáže. Bez testů jen nevíme, jak velký ve skutečnosti je.

A u nás stále chybí ochranné pomůcky pro zdravotnický personál (tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady), což jsou lidé, které v krizi budeme potřebovat nejvíce + neprovádíme dostatečné množství testů (tady, tady, tady, tady, tady). Babiš samozřejmě popírá, že bychom oproti ostatním státům v testování zaostávali (na milion lidí děláme polovinu co UK a 23× méně než Korea). Vytváří si tak vlastní narativ odporující pozorovatelné realitě, který je pozitivní hlavně pro jeho mediální obrazpolitický marketing. U nás se máme nejlíp, jsme nejlíp připraveni, máme nejpřísnější opatření, testujeme všechny, máme to pod kontrolou. A okázalá akce jako zavření hranic je pro populisty vždy přitažlivější, než pomalá plíživá opatření jako postupné navyšování testovacích kapacit nebo zásobování těch, které potřebujeme nejvíce, nehledě na to, že se jimi dá odvést pozornost

Takže teď máme zavřené hranice a školy a většinu obchodů a bůh ví co ještě. Nikdo nakažený k nám nepřijde zvenčí. Teď musíme ty nemocné najít, izolovat, léčit postarat se, aby nezemřeli, otestovat jejich okolí, aby koronavirus nemohl pročísnout republikou jako vítr polem obilí. Na to je třeba plán a organizace a koordinace, ale nepřipadá mi, že by se něco takového konalo. Přitom měli víc jak měsíc na přípravy. Všichni jsme sledovali situaci v Číně, jak se den za dnem horší, v těch dnech bylo na čase vypracovat nouzový plán co dělat, když to naplno trefí i nás, zjistit, zdali máme potřebné materiální zásoby. Nic. Respirátor? Eh, budou. Testy. Testujeme každýho, ale prosím nedívejte se na všechny důkazy o opaku

Nic z toho nesmí být zapomenuto a smazáno úlevou, když se budeme někdy v budoucnu dostávat z nejhoršího. Z neorganizovaných lemplů se nemůžou stát hrdinové.


+1: Trump s realitou provádí podobně násilné manévry třikrát denně ještě před snídaní. Stačí mít týdenní paměť a číst jen jeho slova. Nejdřív prý šlo o hoax demokratů a média se pouze snažila vylíčit koronavirus co nejčerněji, aby Trumpa poškodila (myslete někdo na burzy!). Za pár dnů to už byla strašlivá choroba, a reakce jeho kabinetu byla ukázková. Jedno z těchto tvrzení není očividně pravdivé, žejo. Trump si nikdy s realitou a pravdivostí hlavu nelámal. Zavřel hranice, protože je starý izolacionista a když nepostavil zeď kolem Mexika, tak aspoň odřízl Evropu. Důvod proč dal svého VP do koronového týmu mohlo být především, aby měl úhel jak útočit na Bidena, který také v pozici VP měl na starosti reakci na prasečí chřipku. Trump na Bidena na twitteru zaútočil s tím, že v roce 2009 udělal špatnou práci, což pochopitelně nebyla pravda. Trump dřív napadal demokraty, že politizují epidemii, ale teď to dělá sám. Trump mi připadá jako člověk, který říká, že miluje Ameriku, ale k Američanům cítí odpor.

píše k47, ascii@k47.cz