k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

DIY makro světlo za pár šlupek

— k47

Od doby, co jsem začal koketovat s makro focením maličkých věcí, jsem používal jeden blesk. Externí světlo představuje pro makro žánr naprostou nutnost. Většinou se fotí s clonou zavřenou na f/8 nebo víc pro aspoň nějakou hloubku ostrosti. Ale i tak je to boj. Pár centimetrů před hlavní objektivu se zaostřená oblast smrskne na milimetr, někdy méně. Blesk na drátě je dobrý způsob jak začít, z druhé ruky nemusí stát moc a najde uplatnění nejen pro makro. Má ale své nevýhody – jednak tvoří ostré stíny, což není vždy žádané a hlavně omezuje počet fotek. Nemůžu střílet ve velkém s tím, že něco musí vyjít. Místo toho zírám do potemnělého a zašumělého hledáčku, snažím se trefit na některé z osmi očí pavouka, jen abych stiskl spoušť a modlil se ke krvavému bohu Baalovi, ať se trefím a arachnid vystrašený záplavou fotonů neutekl. Lepší by bylo makro světlo, které svítí souvisle. S nimi, stejně jako s dalšími foto-produkty, je jen problém, že nebývají nejlevnější a jak všichni víme, nejlepší cena je nula korun nebo aspoň co nejblíž nule.

Proto jsem si na koloně udělal vlastní. A stálo jen pár drobných.

Plán? Koupit LED pásku s tím, že se uvidí. Páječku mám na dlouhodobé výpůjčce. Metr 24W/24V LED pásky stojí dvě stě něco korun. Světelným výkonem odpovídá ±150W normální žárovce, ale dá se uživit ze tří devítivoltových baterií.

Když se na to zpětně dívám, měl jsem článek začít trigger warningem. Moje metody jsou víc než diletantské, pájecí skill nulový a to může profíky rozhodit. Promiňte. Z kartonu jsem vystřihl čtverec s dírou uprostřed, nalepil na ně proužky LEDek a ty pak spájel do série. Ze začátku jsem požíval nějaké dráty ze starého PC zdroje, ale rychle mě přestalo bavit svlékat konce a nahradil je železnými vlákny z brzdového lanka. Není to pěkné, ale převážně to funguje.

První verze byla příliš velká (je to to monstrum na fotce v pozadí) nesla na palubě celý metr LEDek, ale nefungovala příliš dobře. Problém byl v tom, že světla trčela po stranách objektivu, příliš daleko a příliš stranou od subjektu.

Druhá verze je proto podstatně menší a nasadí se na předek objektivu (přichyceno duct tapou, jak jinak, k vidění zde). Díra uprostřed je dost velká na to, aby neblokovala zorný úhel (který se s makro trubkami zužuje). I když má méně světel, protože jsou blíž subjektu a víc před ním, osvětluje mnohem lépe.

odsud
odsud

Další fotky pořízené s tímhle světlem jsou k vidění tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tady, tadytady

Tenhle článek je starý, z 90% procent jsem ho načrtl před rokem, ale z důvodů ztracených dějinám ho nikdy nedolámal do finální podoby. Od té doby se mnoho stalo. Přidal jsem víc LEDek, zkoušel DIY reflektory, udělal další světlo (ještě víc pofiderní) To je jedna super věc na smolení na koleně – když to není dost dobré, můžu to za pár šlupek vylepšit.

O prohrách a neúspěších, které následovaly, budu dále informovat.

píše k47, ascii@k47.cz