k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

DIY makro světlo (verze 4)

— k47

Začal další den a s ním nadešel čas na další ohavné DIY světlo.

V katalozích prodejců se dají najít makro-světla & makro-blesky s emitory fotonů umístěnými na husích krcích. Na konec objektivu namontujete objímku a z ní vycházejí polohovatelná chapadla se světly na konci. Ty můžete umístit přesně tak blízko a do takové pozice, jak si srdce žádá. Bude to praktické, o tom není pochyb. Jediný problém spočívá v ceně, kterou si za tyhle vychytávky prodejci účtují. Není nulová & tak se vymyká mojí preferované cenové relaci.

Už nějakou dobu se mi v Cele válí rozbitá USB lampička na polohovatelném husím krku, LEDky mám, páječku taky, proč to nedat na koleně? Stačí jen chtít. Jeden večer jsem v sobě měl nějaké ██████████, k tomu ████████████████████ a napadlo mě: Kdy, když ne teď? Kdo, když než já?

A výsledkem je tahle ohavnost, o které se, myslím, přímo mluví v biblické knize zjevení.

Nejdůležitější (hned po vlastnění ohebného husí krku, který chcete zneuctít), je celou věc přichytit k foťáku tak, aby se to nehýbalo & světlo drželo pozici. Každý foťák má dole závit na stativ, stačí najít šroub se správným závitem, našroubovat ho tam & pak z matek a podložek vytvořit svěrák, do kterého zajistíte konec krku. Na protější konec hada pak nalepíte několik silných LEDek, kabely a baterii a voilà – vzniklo polohovatelné světlo za prakticky nula peněz + zrecyklovali jste nějaký odpad.

Výsledek není perfektní, ale nemá k tomu daleko. Flexibilní světlo můžete přivést neuvěřitelně blízko subjektu, aniž by zaclánělo, centimetr nebo ještě méně v závislosti na použitém objektivu a makro trubkách. Pravda, v terénu to není zas tak růžové. Když se snažíte strčit objektiv do hrbolatého mraveniště, tak světlo do všeho naráží, ohýbá se, nedrží & podobně. V tom případě asi lépe poslouží minulá verze makro-světla pevně nasazená na objektivu. Možná.

Další nedostatky pramení z laxní konstrukce – světlo nezůstane pevně zafixované na jednom místě a má tendence uhýbat a narovnávat se. Taky, protože netvoří kruh kolem osy objektivu jako poslední verze, hází divoké stíny. To může být prokletí stejně jako požehnání, záleží, čeho chcete dosáhnout.

Hlavní problém ale spočívá v tom, že světlo není dostatečně silné. Diodky, které tam mám, dávají celkem ±1.8 wattu. To stačí na fotky s f/8 a ISO 400, ale chtělo by to víc. Za pár korun se ale dají koupit LED čipy, jež na ploše 13x13 milimetrů dávají výkon 15 wattů, skoro 10× víc než současná sestava. Shodou náhod jsem jich pár objednal. O dalším postupu budu informovat. Zůstaňte na příjmu.

píše k47, ascii@k47.cz