k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

DIY makro světlo (verze 3)

— k47

Nedávno jsem tu psal o DIY světle pro makro focení. Na palubě neslo celkem 7 wattů efektivních LEDek, ale nebylo úplně perfektní. Světlo, které se šíří všemi směry, ztrácí intenzitu kvadraticky, což znamená, že když se vzdálenost zdvojnásobí, intenzita klesne na čtvrtinu. Z toho důvodu je lepší světlo, které nemusí být příliš silné, ale je cíli co nejblíže.

A proto jsem udělal tuhle krásnou monstróznost:

Pravda, vypadá to, jako kdyby čtvrťáka paralyzovaného na všechny čtyři končetiny během výtvarné výchovy posedl ďábel a v hořečnatých vidinách konce světa se satanovi snažil postavit chrám na Zemi. Na druhou stranu to svítí a celková cena se pohybovala okolo 40 korun včetně jogurtu.

Plastová nádoba je jen nosná konstrukce, nehraje žádnou optickou roli. Potřeboval jsem něco, co se dá (s pomocí duct-tapy) nasadit na objektiv a má správnou délku. A ta vychází perfektně – světla jsou od akce vzdáleny 4.5 centimetru, to v porovnání s dvanácti centimetry prvního modelu znamená ±2.5× víc světla s pouhou třetinou LEDek. Navíc světlo může být za pár korun dále vylepšeno.

odsud
odsud

Další makro fotky pořízené s tímhle franken-světlem jsou k vidění tady, tady, tady, tady, tadytady.

píše k47, ascii@k47.cz