k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Musíme něco dělat!

— k47

Všechno se zdá snadné, když nerozumím problému. Plicní ventilátor? Co na tom může být složitého? Je to přece jen fukar a počítač, který ho řídí. Vysavač a arduino? To musí stačit.

Fascinuje mě reakce tech-komunity na pandemii COVIDu. Zdá se, že jedině programátoři a lidé od počítačů mají tu přehnanou sebedůvěru a aroganci, a věří, že se nacházejí v unikátní pozici, kdy jedině oni můžou pomoct. Jedině z tohoto podhoubí namyšlenosti mohla vzejít myšlenka náhodných lidí na 3D tiskárně vyrobit ventilátor bez jakékoli expertízy. Co na tom může být složitého? Biokompatibilita? Co to je? Může to pacienta zabít? Ale jděte! Určitě lepší než nic.

Nebo třeba test pooling. Jde o techniku, kdy se zkombinují vzorky několika lidí a otestují najednou. Pokud je směs negativní, všichni jsou zdraví, netřeba dalších testů, pokud je pozitivní, musíme dalšími testy zjistit, kdo ze skupiny je nakažen.

Bezesporu jde o fantastickou myšlenku, pokud jste stejně jako já diletant, který si včera na wikipedii prvně přečetl, co vlastně znamená PCR test. Pak je to fantastický nápad Izraelských vědců a my to hned musíme říct hygienikům, vládě a epidemiologům, musíme to taky dělat. Proč to neděláme? OMG! Tohle potřebujem! SdÍlEjTe NeŽ To SmAžOu!!! Představa, že to profesionálové od řemesla neznají, mi připadá bizarní a neuvěřitelně namyšlená a může pocházet jen od samozvaných spasitelů z IT a uctívačů Silicon Valley. Působí to na mě stejně, jako kdyby se někdo právě dozvěděl o quicksortu a začal na soc-netetch prohlašovat: „Tohle je game changer. Musíme to říct lidem v googlu.“ Diletantství amatérů. Dunning-Kruger na steroidech.

Připadá mi, že v jistých kruzích by se převládající nálada dala popsat jako „musíme něco dělat, dělat cokoli je lepší než nedělat nic“. To dává smysl, jen pokud je výsledek akce v porovnání s nečinností striktně pozitivní. Ale i mírně pozitivní výsledky můžou ve výsledku uškodit, když zabrání jiné efektivnější akci (sunk cost) nebo vytvoří falešný pocit bezpečí (self-licensing).

Mimochodem, kdyby to nebylo někomu jasné, tohle není kritika snahy pomoct, ani zdaleka, ale nekonečné arogance programátorů a lidí kolem IT a v technologickém sektoru, kteří jsou tak nabubřelí, že si myslí, že ostatní profesionálové mají znalosti šimpanze po lobotomii a jen oni dokážou vyřešit všechny problémy světa, především ty, o kterých nemají nejmenší tušení, lépe než lidé ve zmíněných oborech.


+1: Naštěstí existují iniciativy jako tahle pod taktovkou ČVUT, která dodává víc jistoty než hurá projekty náhodných lidí z IT.

píše k47, ascii@k47.cz