k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Pořád ti chřipkaři...

— k47

Ještě pořád na soc-netech můžete narazit na speciální škraloup komentariátu stále trvající na tom, že koronavirus není o nic horší než chřipka nebo dokonce, že je mnohem mírnější. K dobru často přidají, že jde o uměle vyvolávaný strach, který slouží primárně pro politické machinace „levice“ nebo něco podobně praštěného.

Chřipkaři se ohánějí tím, že jejich preferovaná choroba ročně připraví o život až 700000 lidí, mnohem víc než koronavirus a jakékoli menší číslo nestojí za řeč.

Co o Covidu víme teď? Víme toho docela dost. Pandemie koronaviru ve velkém zuří od začátku března, v té době se z Číny dostala do Íránu a přes Itálii infiltrovala zbytek Evropy. V únoru jsme mohli ještě doufat, že je možná kontrola a eliminace viru, v březnu bylo jasné, že ta naděje pominula. Máme za sebou 2 a půl měsíce pandemie a dle věčné moudrosti wikipedie 312000 mrtvých. A to jsou jen ti potvrzení, nad každou zemí, kde se koronavirus uchytil, visí stín zesnulých, kteří nejsou započítáni do oběti Covidu, ale přesto jejich počet výrazně vyčnívá z dlouhodobého trendu. Naproti tomu u chřipky je tomu opačně. Neznáme skutečný počet mrtvých, čísla, těch 700000, je z větší části odhad extrapolovaný sofistikovanými modely na základě hrstky skutečně otestovaných.

Dva a půl měsíce a 312 tisíc. Jednoduchou matematikou (ta stačí, tak daleko chřipkaři většinou ani nezajdou) dojdeme, že kdyby tempo vydrželo, za jeden rok by se cena na životech vyšplhala na jeden a půl milionu. Chřipkař teď může prohlásit „Vidíte, je to jenom dvakrát horší.“ Ne tak docela. Je to dvakrát smrtelnější než ta nejhorší chřipka i když se celý svět snaží pandemii zastavit. Celá planeta táhne za jeden provaz a bojuje proti stejnému neviditelnému nepříteli, nařizuje karantény, sociální distancování, omezuje shromažďování, to vše aby zastavili šíření nákazy. Přesto je počet obětí obrovský.

Tohle není jen taková slabá chřipka a nic na tom nezmění politická orientace komentátora.

píše k47, ascii@k47.cz