k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Chřipka

— k47

Republiku obchází strašidlo – strašidlo koronaviru. COVID dorazil do naší malé zemičky a za pár dnů stihl změnit život k nepoznání. Už si skoro nevybavuji, jak to vypadalo před tím. Skoro.1

Každá katastrofa představuje příležitost. V tomto případě dostáváte příležitost do hlavy natlačit pár více/méně zbytečných faktů a faktoidů. Tak pokud jste doma & nemáte co dělat, otevřete wikipedii, třeba na heslu „chřipka“ a začněte se studiem. To co se dozvíte, vám může zachránit život. Poznat starého nepřítele vám usnadní boj s tím novým.

Rady, která zní ze všech stran, od občanů internetu až po mezinárodní WHO, o tom co dělat proti koronaviru, jsou stejné jako ty při prevenci chřipky: Očkování, odstup, omývání rukou. Že na COVID očkování zatím nemáme & tak to není úplně stejné? Více méně je. Proti chřipce se u nás téměř nikdo neočkuje (dle ČSÚ jen 7-8% populace), prevence je tak roztomile low-tech.

To je jedna z věcí, která mě fascinuje – i v naší technologické společnosti a přes to, že testování hraje důležitou roli, hlavní rada je stále stejná: Prostě se nenechte nakazit. I když jde o nový virus, je to pořád jenom virus, není to magie, není to předzvěst apokalypsy. Víme jak se šíří, víme jak tomu zabránit. Podobně jako šíření chřipky.

A tyto rady bychom měli dodržovat nehledě na pandemii. Americká CDC uvádí, že této běžné chorobě ročně podlehne 291000 – 646000 lidí, jeden až dva tisíce každý den . Jak moc nebezpečná bude pravidelná a předvídatelná epidemie, záleží jaký kmen a jaká jeho nová mutace se ten rok stane dominantní. Ne každá chřipka je stejně hladová jako každá jiná.

V USA si průměrná chřipková sezóna vyžádá kolem 41000 obětí2 . Pandemická H1N1 roku 2009 se ukázala jako mnohem mírnější (12500 mrtvých), ale nakažlivější (60.8 milionů případů jen v USA). H3N2, šířící se v sezóně 2017-2018 zas byla mnohem horší (61099 mrtvých, 44.8 milionů případů).

Každý rok se připravují dvě nové vakcíny (jedna pro severní a druhá pro jižní polokouli), každá chrání proti třem nebo čtyřem kmenům a záleží jak dobře tento výběr odpovídá variantám, které se skutečně vyskytnou v terénu.

Očkování tedy není perfektní, protože máme mnoho kmenů chřipky a ty se pozvolna mění, ale přesto i když nejde o perfektní shodu, očkování i tak umožní tělu vést účinější obranu.

Pokud si dobře pamatuji, proti chřipce jsem nebyl nikdy očkovaný, ale to se změní. Nezapomeňte, neděláte to jen pro sebe, ale hlavně pro ostatní. Když se sami nenakazíte, nemůžete nakazit ani své blízké.

Pár dalších faktoidů jen bodově:


+1: GISRS, GIP


  1. Skoro. Potkám babku, jde kolem nemocnice, roušku stáhla, aby si mohla dát cigárko. Ve vesnici, do které spadá Cela jsem neviděl nikoho v roušce, v okolních vších skoro všechny. Návsi bývají skoro prázdné, ale lesy jsou obsazeny výletníky a rekreanty tak silně, že si připadám skoro jako na Staromaxu a čekám, že za rohem s objeví obchod s bezcennými cetkami. Takže ono to nebude zas tak velký šok pro společnost.
  2. Nejde o testem prokázané případy vedoucí k úmrtí, těch je ±6× méně, ale extrapolaci snažící se započítat i oběti nedetekovaných případů.
píše k47, ascii@k47.cz