k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Drátová spoušť

— k47

Podívejte, co jsem provedl: Zkonvertoval bezdrátovou spoušť foťáku na drátovou. Než mě označíte za ludditu, který se definitivně zbláznil (což může být částečně pravda), vězte, že i tenhle downgrade má svůj smysl.

Když jsem letos fotil ptáky, vypadalo to asi takhle: Z parapetu okna jsem si udělal stojící stůl, na stohu knih laptop, dělám něco s ornitografií nesouvisejícího. Na okapu přistane vrabec, vezmu foťák s 70-200 mm objektivem připravený po ruce. Cvak, cvak, cvak, pěkně ze skrytu za sklem. Je to fajn, jen bych chtěl větší přiblížení, dostat se opeřencům až do zobáku, takříkajíc, ale na lepší výbavu nejsou €€€.

Řešení číslo 2: Dát fotostroj ven do terénu jako foto-past a spouštět ho dálkovou spouští. Super plán, má jen jeden maličký problém: Nefunguje. Fotostroj se nedá dobře nasměrovat a signál spouště neprojde přes zavřené okno. S otevřeným ptáci moji siluetu berou jako potenciální hrozbu a nemají náladu se žoviálně promenádovat v hledáčku. Na druhou stranu drát může být libovolně dlouhý, fotostroj můžu skrýt do nějaké skuliny a problém odpadá.

Procedura je to překvapivě jednoduchá. Stačí svléknout plast ze spouště, na PCB napájet drátky na kontakty tlačítek. Jeden do tečky uprostřed, druhý do kolečka kolem. Je to velice jednoduché & jako profesionál jsem to dal na první dobrou. Jen se ukázalo, že to bylo špatné tlačítko. Tohle rozjelo 10 vteřin odpočtu, nikoli okamžitý výstřel. Ok, odpájet & pokus číslo dvě. Ten byl jedna nekonečná katastrofa, ale o tom pomlčím. Krabičku pak přilepím k tělu foťáku tak, aby dioda spouště pořád mířila na senzor a hotovo. Teď stačí počkat až se vrátí jaro a s ním létavci.

Vrabec domácí (Passer domesticus)
Vrabec domácí (Passer domesticus)
Vrabec domácí (Passer domesticus)

+1: Bylo krásné sledovat, jak se v průběhu roku začali ukazovat maličtí vrabci z právě vylíhlé generace. Podle wiki vrabec domácí sedí na vejcích 13-14 dnů a mláďata opustí hnízdo 14 dnů od vylíhnutí. Na okně mi tak mohlo přistát stvoření, které před 30 dny neexistovalo.

píše k47, ascii@k47.cz