k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Soukromá spravedlnost

— k47

Tohle je perfektní. Soc-net behemót facebook je plný odpadu – konspirací, dezinformací, hoaxů, fake news – & aby vypadal méně jako bažina zavedl systém kontroly a označování pravdivosti některých příspěvků za pomoci nezávislých fact-checkerů. Okamžitě ale začal vlastní systém manipulovat pro finanční a politické cíle.

Když někdo facebooku platí za reklamní prostor, zuck na něj nezaklekne. Je to takhle jednoduché. Továrna na xenofobii, konspirace a popírání klimatických změn, financovaná dolary ropných miliardářů pragerU dostala zelenou, protože na facebooku utrácí nezanedbatelné množství dolarů. Manipulátoři mají volnou ruku, pokud to dělají jako byznys & jejich peněženka je doširoka otevřená. Jedna pravidla platí pro platící, jiná pro plebs.

Je to perfektní z tolika důvodů. Jednak korporace držící komunikační kanály světa pod krkem sama určuje, jak bude probíhat obrovská část veřejné debaty a netransparentně rozhoduje o pravidlech, která by měla vznikat demokraticky. A když ji vidíme pod ruce, je jasně vidět o co jde – PR, které jim moc nepoleze do peněz. Zuck zprivatizoval spravedlnost a hned do ní zabudoval korupci.

Někdo (zdravíme libertariány) bude namítat, že to tak je správně, protože fb je soukromá firma a ta musí maximalizovat zisk, těm gratuluji, dostali se na morálně tenký led obhajování autoritářské struktury moci, protože není volená a podepření vlastnickými právy je pro ně absolutní, a shazování demokratických institucí a možnosti jejich dalšího rozšíření z módu vlastníci si rozhodnou na lidé, kterých se to týká, rozhodnou. (Přiznávám, tenhle odstavec není moc dobrý ve vysvětlování, mějte slitování.)

Navíc mi přijde, že to poslouží jako vhled do reality naivních ankapovských vizí, kdy stát zanikne a role všech jeho institucí přeberou soukromé společnosti. Role jako soudy. Dovolil bych si tipnout, že soukromá justice provozovaná pro zisk by vypadala velice podobně: Obecná pravidla, která znějí neutrálně a blyští se univerzalistickým étosem, ale jak zasednete do soudní síně, v ruce vám přistane ceník, kolik musíte vytasit, aby se soudce díval jinam.

Ve slušné společnosti se tomu říká korupce, pro facebook je to inovace.

píše k47, ascii@k47.cz