k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Alzheimer

— k47

Alzheimerova choroba mě děsí.

Nedávno soc-nety proletělo něco s Trumpem a testem základních kognitivních schopností. Americký prezident tvrdil, že poslední otázky testu jsou strašně těžké nebo něco na ten způsob. Jednou z nich bylo počítat po sedmi od sta dolů. Pravda, není to nijak příjemný dušení úkon, ale pro „extrémně stabilního génia“ to musí být brnkačka, ne? Na tom ale teď nezáleží.

Díval jsem se, co je to za test a dle všeho jde o Montreal Cognitive Assessment používaný pro screening kognitivního deficitu. Jeho smyslem není prokázat něčí genialitu (k tomu lépe poslouží WAIS), ale rychle naťuknout jestli je něco špatně. Můžete se přesvědčit sami, současná verze se dá snadno najít na internetu.

Test ukáže chřadnoucí duševní schopnosti. Wikipedie ukazuje tenhle srdcervoucí obrázek, jak pacient s Alzheimerovou chorobou splnil úkol nakreslit hodiny a je to tak strašlivě smutné. Člověk ještě pamatuje, že hodiny bývají kulaté a jsou na nich někde nějaká čísla, ale nic dalšího už nedává smysl. Z paměti a schopnosti uvažování zbyly trosky.

O Alzheimerovi se zmínila Digitální Demence. Autor popisoval pomalé vadnutí mentálních schopností, apatii, netečnost k novému, ztrátu motivace, mizení paměti, nejprve té krátkodobé, ale postupně se vytrácelo i skalní podloží starých vzpomínek. Začnou vypadávat slova, dostavuje se zmatení, depresivní symptomy, změny nálady, paranoia, člověk se ztrácí ve známém prostředí, má problémy s vyjadřováním, nepoznává známé tváře a nakonec ztratí i sám sebe. Celé se to děje, aniž by si změny postižený dobře uvědomoval.

Všechno je to poněkud děsivé. Pomalý sesun k nicotě. A to nemusí jít o kratochvíli vyhrazenou pro stáří. Existuje early-onset Alzheimer's disease (G30.0 podle ICD-10) a název říká všechno důležité. Výše popsané symptomy, jen dříve. Obvykle mezi padesáti a šedesáti, extrémně zřídka po třicítce.

Mám před sebou pár dekád, než se dostanu do hlavní rizikové skupiny, přesto eventualita zkratky k nicotě se mi nad hlavou houpe jako Damoklův meč. Statisticky nepravděpodobné, ale někdo se tou statistikou musí stát.

Jeden z raných symptomů Alzheimerovy nemoci jsou problémy s jazykem – zmenšující se slovní zásoba, neschopnost si vybavit slova, horší plynulost vyjadřování, které vedou k ochuzení mluveného i psaného jazyka.

Psaného. To je důležité. Znamená to, že tenhle web se stal mojí anamnézou.


+1: William Utermohlen

píše k47, ascii@k47.cz