k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

A co třeba třetí světovou?

8. 1. 2020 — k47

Čas od času si připomenu příběh Threads, pravděpodobně nejděsivějšího filmu o následcích jaderné války vůbec, a porovnám ho, jak sedí na realitu.

Threads1 sovětský svaz podnikne invazi do Íránu. USA varují, že pošlou vlastní vojsko, pokud invaze nebude odvolána. Sověti varování ignorují a USA posílá výsadkáře. Jsou nalezeny trosku americké ponorky, zjevně potopené sověty. Americký prezident odsoudí útok a varuje, že sovětské velení riskuje eskalaci konfliktu až do jaderné války. Později vydá ultimátum, volající po společném odsunutí obou vojsk z Íránu. Sověti ho ignorují a USA zaútočí na Sovětskou základnu bombardéry B-52. SSSR odvrátí útok za pomoci protivzdušné střely s jadernou hlavicí. USA provede odvetný útok malou jadernou hlavicí na sovětskou základnu a konflikt na čas utichne. Po nějaké době je potopena americká letadlová loď, USA začnou s blokádou Kuby. Pak najednou sovětský svaz zaútočí na taktické cíle v Británii a USA, ti vypálí odvetnou salvu a SSSR provede útok plnou silou na strategické cíle. Pak začnou dekády lidské mizérie.

Jak jsme daleko v tomto scénáři? Zatím moc ne. Trump ve své nekonečné moudrosti dlouho a vytrvale eskaluje „konflikt s Íránem“ :[i]. Zatím je to jen pár raket sem a tam jako odvetu za odvetu za odvetu, žádné potopené ponorky. Aspoň jedna země sedí, ale chybí druhá jaderná velmoc. Írán se přestal řídit závazkem nevyvíjet jaderné zbraně, ale žádná vlastní nemá. Rusko je jeho strategický spojenec, takže možná, nevím ale, jak dobré je jejich přátelství. Nepochybuju, že pokud by USA napochodovala do Íránu, Putin by od rána do večera nadřazeně poučoval: „Fuj, tohle se nedělá imperialisti.“ Nejsem odborník na mezinárodní politiku ani blízký východ (teda, nejsem odborník na nic, jak se můžete přesvědčit na stránkách tohoto jedinečného webu, dokonce ani na sledování povrchních podobností mezi filmem a realitou). Možná můžeme doufat v obrácené Threads – Trump jako arogantní pitomec s krvavou erekcí nařídí první útok a království za u Uralem se nic moc nesnaží deeskalovat. Můžeme jen doufat.


  1. Děj filmu jsem vycucal odsud. To musí stačit, protože na Threads se ani náhodou nebudu znovu dívat dobrovolně.
píše k47, ascii@k47.cz