k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Záhadná světla nad údolím Hessdalen & parazitické algoritmy youtube

2. 2. 2019 — k47

Říká se, že nejefektivnější lež je ta obalená pravdou. Když většinou důvěryhodný zdroj podstrčí klam, ten působí o tolik uvěřitelněji. Stephen Fry může říct naprosto cokoli a my mu budeme věřit. Je to přece Stephen Fry, proč by nemluvil pravdu?

Stejně funguje youtube, nebo mi aspoň připadá, že se jeho algoritmy ze všech sil snaží tak fungovat.

Jeden příklad za všechny: Chtěl jsem najít video záhadných Hessdalenských světel. V tom nebyl problém. Ale jakmile jsem klikl, pravý sloupec s doporučeními se proměnil v rejstřík konspiračních teorií a všeobecného pomatení.

Jedno z videí vyčnívalo na ostatní: PRAVDA O PYRAMIDÁCH (nebo tak nějak & anglicky). Kdo klikne, ocitne se v paralelní realitě vystavěné armádami pomatenců, kteří za vším vidí něco nekalého. Však to znáte: Vědci se snaží něco zatajit; JAQ „Vážně si myslíte, že egypťané stavěly pyramidy jako hrobky?“; pochybná fyzika (materiál pyramid je neuvěřitelně vodivý, vody Nilu vzlínaly po hladkém povrchu pyramid & vytvářely tak obrovské vibrace); byl zmíněn Nikola Tesla (jak jinak), babylonská baterie, Denderská lampa, Ankh jako znázornění žárovky. Všechno tohle šílenství jen proto, aby mohli dojít k závěru, že pyramidy byly zařízeními pro bezdrátovou komunikaci. Čtete správně: Hromada kvádrů je ve skutečnosti největší wifi anténa historie.

Zákeřné bylo, že video pocházelo z kanálu, který zveřejňoval celkem pravdivá videa, občas přehnaně skandální, ale většina faktů v nich seděla. Jen čas od času zveřejnili kus prvotřídních kravských exkrementů, který na pozadí pravdy získal určitou kredibilitu.

Nejde o jediný případ, youtube to dělá neustále. Nejsem přihlášený, prohlížím vždy v privátním okně & tak by nemělo jít o nakažený profil1 , který se naučil, že někdy na tyhle blbosti kliknu, jen abych se přesvědčil, jaká hrůza to je, přesto se to opakuje s železnou pravidelností. Pro video z PBS Space Time je pravý sloupec z poloviny plný odkazů, které jsou nejen needukativní, neskrývaně nevědecké, ale přímo lživé výplody poblouzněných hlav ztřeštěnců. A youtube je algoritmicky propaguje.

Jak jinak byste se dozvěděli, že frekvence 417 Hz odstraní všechnu negativní energii (jde klasické pseudo-vědecké výmysly o tom, že specifické zvuky mají magické účinky) a další podobný odpad. google najal nejlepší mozky naší generace, aby vyřešily otázku, jak nalákat diváky na nejhorší možné intelektuální jedy a zvýšit tržby z reklamy nehledě na následky. Zas a znovu se ukazuje, že kontroverze je přitažlivější, uměle inteligentní doporučovací algoritmus zachytil tyto signály a začal preferenčně tlačit senzační, kontroverzní a konspirativní obsah.

Dá se předpokládat, že ho nikdo takto explicitně nenaprogramoval a šlo jen o automatizovanou snahu maximalizovat výnosy za každou cenu – automatizovanou ve dvou významech: Jednak se AI algoritmy naučily zneužívat všechny naše slabosti a druhak to byl cíl společnosti youtube – zkusí všechno, co jim projde, v honbě za maximalizací profitu (hmmm).

Na twitteru jsem se stal svědkem, jak pár █████ prohlašovalo, že AI nemůže být rasistická (četli něco o důsledcích AI a vší silou se to snažili nepochopit a být rozhořčeni). Pravda, nikdo si nesedl k počítači a neřekl si: Dneska vycvičím rasistickou AI. Jen byla trénována na datech, do kterých byly vtěleny naše předsudky a nejhorší vlastnosti a proto je má i výsledný program (hmmm). Nejen to, ale i podvodycílené snahy o manipulaci se promítli do digitálního chování programu. Taková AI je jen projekce naší minulosti včetně toho nejhoršího do algoritmické budoucnosti, o které jen s ignorancí hi-tech průmyslu vlastní můžeme prohlašovat, že jde o technologii neutrální, spravedlivou a unikátně pozitivní.

Hlavouni youtube nedávno ohlásili, že jejich monstrum přestane doporučovat konspirační videa. To je nejspíš pozitivní zpráva (jistě hnaná snahou získat pozitivní body v PR), ale má jeden zajímavý důsledek: Firma ztratí kartu neutrality. Nemůže tvrdit, že jde jen o platformu, která funguje jako zrcadlo svého publika – teď provádí cílené redakční zásahy, co bude propagovat a co nechá jen žít. Nepochybuji, že se to děje už teď, ale stále bychom neměli zapomínat, že youtube je firma, která pochoduje podle vlastního rytmu a ten se může rozcházet s tím, co chceme my jako občané světa. My můžeme chtít svobodné volby a demokracii, youtube chce zvýšit příjmy z reklamy a mezi těmito dvěma záměry, nemusí být příliš velký překryv.


  1. To není úplně pravda. Profil přečká i když vyhladím cookies a smažu všechna data, která prohlížeč uchovává. Algoritmy youtube očividně pracují s kombinací IP adresa & prohlížeč. Otázka zní, co by se stalo, kdybych od ISP dostal IP adresu, která patřila někomu, kdo dříve používal stejný prohlížeč. Dostal bych jeho doporučení?
píše k47, ascii@k47.cz