k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Náš společný virus

— k47

Děti jsou odporné nádoby chorob a existuje jediný způsob jak zamezit tomu, aby byly neustále nemocné: vakuově je zabalit do plastu. Jinak se musíte smířit s tím, že když se ve vašem životě bude vyskytovat aspoň jeden z těchto nehygienických živočichů, bude vám domů vytrvale přinášet výběr toho nejlepšího z virů a bakterií, především těch, které způsobují nachlazení.

Na konstantní výměně patogenů je fascinující jedna věc – kdybychom se na dva týdny všichni uzdravili z nachlazení, viry, které ho způsobují, zaniknou. K přežití potřebují hostitele. Rhinovirus, způsobující majoritu případů nachlazení, mimo něj přežije jen 3 hodiny. Viry jsou neustále v pohybu. Musí být.

Člověk je nakažlivý asi jeden den před a 4-7 dnů po objevení příznaků nachlazení. Ty začnou obvykle 2-4 dny po infekci. Virus má týdenní okno, aby skočil na další oběť a tedy ten, který vás teď otravuje, patřil před ±týdnem někomu jinému a týden předtím zase někomu jinému. Dalo by se (s trochou zjednodušení) říct, že každý ±týden jedna populace rhinoviru oblažuje jiného hostitele. Za rok jich tak protočila možná 52, možná více.

V sociologii existuje teorie/mem šesti stupňů odloučení, která v nejjednodušší a nejvíce popularizované formě tvrdí, že všichni lidé na planetě se znají přes maximum šest dalších lidí. Já neznám skoro nikoho, ale ta hrstka zná další lidí a ti zase další a další. Některé z těchto spojení vedou na cizince z dalekých krajin, kteří rozhodí sítě v odlehlých částech světa a tak dál až nepřímými známostmi pokryjete celý svět. (Aby to matematicky fungovalo každý musí znát v průměru aspoň 45 lidí a já znám asi tak tři, kdy počítám sebe a Vietnamce v potravinách).

Určitě teď myslíte na to, na co myslím já: Kolik přenosů rhinoviru nás všechny spojuje? Přes kolik kapénkových spršek po kýchnutí nebo podání rukou, kterou jsme si utřeli nudle, je naše nachlazení spojeno? Virus, který vás dnes škrábe v krku, před měsícem otravoval Brigitte Bierlein, na začátku roku Linuse Torvaldse a před vánocemi Tonyho Hoara. Někoho musel, v klidu by nepřežil. Jaká je úroveň odloučení viru? Kdo byl ten rhinovirový Adam a Eva, ke kterém můžeme vystopovat naší společnou nákazu?

Tohle je další zcela zbytečná úvaha, ale zajímavá, co říkáte?


+1: Na příbuzné teorii hierarchical navigable small world graphs – tedy, že z každého místa se dá dostat na každé jiné v malém počtu kroků – jsou vystaveny velice efektivní algoritmy hledání podobností.

píše k47, ascii@k47.cz