k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Test sluchu

— k47

Zatím nikdy jsem v Javě nebo Scale nenapsal program, který by pracoval se zvukem. Nikdy nebylo třeba. Když jsem si to uvědomil, chtěl jsem to hned změnit. Na internetech jsem našel, jak se dá vygenerovat a zahrát jednoduchá sinusoida. Nic složitého, stačí se jen zorientovat v API a vzpomenout na středoškolskou trigonometrii.

Pak jsem si vzpomněl na článek od Fuky, kde vysvětloval základy hudby z pohledu fyziky (je to jednodušší, než se z nepochopitelného notového zápisu zdá) a nechal generovat oktávy. Odtud zbýval jen malý krůček k testu sluchu.

Jedna oktáva je rozpětí od určité frekvence do jejího dvojnásobku. Nota na začátku oktávy má frekvenci třeba 440Hz, nota na začátku další má 880Hz a tak dále nahoru i dolů. Jednoduché. Všechno je to o frekvenci.

A lidský sluch má podle normových tabulek rozpětí od 20Hz do 20kHz – deset oktáv. Když mám tedy program generující zvuky o rostoucích frekvencích, stačí poslouchat a hned se dozvíte, jak dobře nebo špatně na tom jste. V mém případě spíš špatně než dobře. Rozeznám zvuk mezi 30 Hz a 12 kHz. Nic moc. Roky poslouchání velice hlasité hudby se na mě podepsaly. Nějaký vliv na naměřené hodnoty můžou mít sluchátka, když nezvládají výšky. Zkoušel jsem to se dvěma páry, ale oba byly Koss Porta Pro. Takže kdo ví. Nicméně je to zajímavá myšlenka, když 11 kHz slyším, 12 kHz ještě taky, ale na 13 kHz je pro mě ticho. Ze sluchátek se pořád line zvuk, jen mimo smyslový rozsah.

Jestli to chcete taky zkusit, stáhněte si tenhle Java program, pusťte ho v konzoli přes java Ears a napište do komentářů, jak na tom jste. Pokud nechcete spouštět náhodný program z internetů (a to byste neměli), tady máte zdroják.

píše k47, ascii@k47.cz