k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Roboti na Marsu

— k47

Rozmáhá se nám tu takový nešvar, lidé na internetech jsou velice smutní z toho, že marsovský rover Opportunity definitivně dosloužil, jako upřímně opravdově smutní, jako budu plaket smutní. Vzpamatujte se, je to jen dálkově ovládané auto s několika kamerami a pořádnou anténou na palubě. Pravda, fakt, že přes životnost původně plánovanou 90 marsovských dnů (z důvodu zanesení solárních panelů prachem), vydržel fungovat víc jak 5000 dní, je skoro zázrak, ale i tak jde jen o velice drahý robotický experiment, 200 kilo techniky z prvních let předchozí dekády (2MPix CCD snímač, cítíte ten závan minulosti?), který shodou náhod probíhá na jiné planetě.

Budou lidé stejně oplakávat čínské rovery, až doslouží? Yutu 2 na Marsu přistál letos. Připravte si kapesníky, mise má trvat tři měsíce.

Antropomorfizace techniky mi vždy přišla zrádná a nějakým způsobem podvratná. Vnímám to jako podvod a laciný trik jak zneužít vrozené empatie, aby konzumenti přilnuli k produktu, o který by se jinak nijak zásadněji nezajímali, pro komerční zisk. To je také stejný důvod, proč se na všechny, kdo označují některý z široké palety počítačů nebo jiných elektronických zařízení jménem, podezíravě. Je to jen stroj. Rozbije se a nahradíte ho novým.

Když občas ke mně dolehne zpráva o vývoji nějakého humanoidního robota, který lacinými triky v lidech vyvolává nezasloužené emoce – většinou expresivníma očima, zbystřím. Je to podvod. Emoce těžící robot je jako psychopat, který účelově prezentuje pečlivě připravenou slupku lidství, pod níž je ale jen chladná machinace. Taková věc je vytvořená za účelem manipulace.

Jednoduchý test co si zaslouží naší empatii a co je jen nástroj citového vydírání: Cítí to bolest?

Když zajdeme do filosofického extrému, narazíme na drobnosti jako je třeba problém vědomí, tedy fakt, že v nemůžeme absolutně určit jestli nějaká entita má vědomí nebo jen vypadá, že ho má. Podle tohoto metru živý pes, kterého nakopnete, nemusí skutečně cítit bolest, ale jen mechanicky vykonává aktivity, které se jako bolest tváří.

Jedna věc je jistá, když bych zaletěl na Mars a rozmlátit Opportunity kladivem, rover by žádnou bolest necítil. To samé by se nedalo říct o mně, když bych pomalu umíral na nedostatek jídla, vody a kyslíku.


+1: O antropomorfizaci robotů mluvili v díle 271 podcastu No such thing as a fish.

píše k47, ascii@k47.cz