k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Rakety

— k47

Poznámka pro mé budoucí já: Není příliš strategické se do šesti ráno sledovat videa o vesmíru & raketách & pak bez přestávky začít další čtyřiadvacetihodinové kolečko. Na svojí obranu musím říct, že autor videí vypadal jako Darth Vader bez masky nebo bondovský padouch. Představte si ho bez pestré košile, jak hladí bezsrstou kočku a bingo. Ten chlap je perfektní.

Z celé bezespánkové eskapády jsem si odnesl jednu důležitou informaci: Padesátá a šedesátá léta byla zlatým věkem pro šílené vynálezce. Stačilo něco prohodit polohlasem v kantýně NASA, druhý den to někdo vyzkoušel a třetí den mu přiklepli rozpočet. Co kdybychom postavili letadlo a jaderným pohonem? (NEPA & ANP) Co kdybychom postavili střelu s jaderným pohonem? (Projekt Pluto & SLAM) Co kdybychom postavili obří raketu poháněnou explozemi stovek jaderných náloží? (Projekt Orion) V té době dali šanci i těm největším šílenostem. Proti tomu je současnost k uzoufání nudná. Můžeme přinejlepším doufat v nasazení aerospike nebo hybridních SABRE motorů, žádné odpalovací rampy na bázi railgunů nebo něco byť jen vzdáleně vzrušujícího se neplánuje.

Třeba tady (v roce 1955) Wernher von Braun vypráví o možné cestě na Měsíc přes orbitální základu, která jako z oka vypadla z 2001: Vesmírné odysei. Kruhová stanice nese jaderný reaktor, samozřejmě, přece jenom byly padesátá léta, doba před solárními panely, kdy všechno muselo být nukleární.

(Nevím jestli jsem v tom sám, ale von Braun na mě působí, jako kdyby kolem sebe měl zlověstnou auru. Není divu, že na něm byl založený dr. Strangelove.)

Jinak, když mluvíme o raketách, nemůžeme se vyhnout otázce jejich startů a hlavně hlasů, které tyto starty odpočítávají. Tedy jednoho hlasu – Jacka Kinga, známého jako The Voice of Launch Control. Právě jeho hlas odpočítává ikonické starty ikonických raket & aniž bych věděl komu patřil, dlouhou dobu jsem ho slyšel jako úvodní sample tracku Spiders on the Moon od Exxasens.

Jinak podruhé: Hranice vesmíru (za kterou se bere Kármánova hranice) jako první nedosáhli sověti nebo Američané, ale nacistické Německo s jejich střelou V2.

Jinak potřetí: Trump zrušil financování pro Asteroid Redirect Mission – plán NASA na odvrácení asteroidů na kolizním kurzu se Zemí.

Jinak počtvrté: Multiple Kill Vehicle.

píše k47, ascii@k47.cz