k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Pirátský politický projekt

— k47

Komunistický projekt minulého století definitivně vykrvácel a není nic, co by ho v čirém měřítku ambicí a idealismu nahradilo. Dnešní společnost se láme v ose liberální/konzervativní, socialistické otázky nikoho nezajímají. Linie levice/pravice se pokroutila na osu liberální/konzervativní.

Dokonalou manifestací téhle dichotomie je pirátská strana, která zcela postrádá nějakou nosnou ideu, nějaký velký ideál na kterém stavějí své reálné kroky. Piráti jen chtějí všechno, co už máme, vylepšit a zefektivnit. Když tazatel hodně zatlačí, piráti reflexivně vykřiknou „internet“, jako kdyby to něco znamenalo.

Piráti překvapivě mají s KSČM ve volebních programech několik styčných bodů – obě strany podporují všeobecné referendum, obě chtějí zachovat síťovou neutralitu a obě chtějí obětovat nějaké procento rozpočtu veřejných staveb na umění, podobně jak bylo vyžadováno za minulého režimu.

Tím to naštěstí končí. Rudí jsou přežitkem minulého režimu, rakovinou, která nikdy nebyla kompletně vyhlazena, stále příliš zabraná do ospravedlňování sovětů. Piráti jsou politickou chimérou, plně synkretistickým uskupením, které si bere myšlenky zleva a zprava jako jednohubky z podnosů na banketu.

Přesto jsou důležitým politickým projektem. Jednak proto, že jde o jednu z mála stran pro progresivní hlasy – beztvará ODS je nakažené jedem Klause dvojky, KDU-ČSL jako poslední bašta ježíšovců je irelevantní pro již neindoktrinované, ANO je nejkratší vtip v progresivních kruzích, ČSSD se zaprodává, aby zůstali aspoň ještě chvíli na očích veřejnosti, zatímco se rozkládá zevnitř a dává jazyky. Levice v naší zemi neexistuje, jde o definitivně mrtvý projekt, který opustil ideály a začal na plný úvazek s populistickými manévry. Potřebujeme něco nového, levici pro jednadvacáté století, která vezme datacentra útokem. Která nejen živí staré témata, ale přidá novou rovinu rovnosti a svobody na nejaktivnějším bojišti současnosti – tom digitálním.

Piráti nejsou touto silou, ale pokud někdo má vůli a odhodlání pokládat o něco málo radikálnější otázky, jak se například postavit automatizaci, jsou to jedině oni. Piráti uvažují o základním nepodmíněném příjmu, ale ne o ničem radikálnějším, protože nejsou socialistickou stranou. Jejich černá vlajka jen kombinací mnoha různých „pragmatických“ a „realistických“ vizí, které se velice volně obtáčí kolem internetu jako stěžejní vize jejich ne-programu.

Podporují například 'sharing economy', protože je internetová & když je něco spojené s internetem, tak to musí být zákonitě pozitivní síla, i když reálně jde o korporátní mega-entitu, která našla způsob 2.0 jak zneužívat práci dělníků, a objektivně jde o zaměstnavatele z pekla. Ve volebním programu přímo píšou „Zavedeme moderní legislativu pro sdílenou ekonomiku (airbnb apod.)“ Co tím přesně myslí? Posílí práva a jistoty osamocených a odcizených dělníků, kteří jsou zcela v libovůli algoritmů, navzdory jejich mnohamiliardovému vykořisťovateli? Těžko. Oni trpí internetovou krátkozrakostí – když je něco z internetu, tak je to zákonitě dobré. Monopoly airbnb a uberu dostanou volnou ruku & zbytek společnosti ať si jde trhnout.

Strana, která skutečně hledí do neodvratné budoucnosti, by se snažila najít nějaký filosofický přístup ke světě absolutní automatizace, kde existuje práce jen pro několik nepatrných promile populace, zatímco pro zbytek není využití. Podle jedné prognostiky, má být za 10-20 let 50% práce zcela automatizováno a tedy 50% lidstva není třeba (a nejen nekvalifikované síly, ale i odborníků). Dost možná jde o naivně optimistický odhad – když se kola automatizace rozjede naplno, každý den miliony lidí budou ztrácet živobytí a možnost jakékoli realizace.

Strana uvažující o této budoucnosti musí být zákonitě komunistická. Ne komunistický režim minulosti, který se opíjí představou, že budují lepší svět pro všechny, zatímco budují lepší svět sami pro sami. Ne, jen systém, který se vrátí k Marxovým ideálům o sdílených prostředcích výroby. Tentokrát to může vyjít, protože všechny prostředky výroky jsou/budou plně automatizované a není třeba řídit životy dělníků, jen převzít automatické armády strojů z rukou několika miliardářů do společného vlastnictví.

Jak řekl Steven Hawking, pokud stroje produkují všechno, co potřebujeme, záleží jen na tom, jak budou prostředky rozděleny. Každý z nás si může užívat života luxusního volna, pokud je bohatství vytvořené stroji sdílené. Nebo většina může skončit v bídě a chudobě, pokud se vlastníci strojů prosadí proti přerozdělení. Zatím to vypadá, že trend směřuje ke druhé možnost, kdy se technologie žene ke stále se zvětšující nerovnosti.

Piráti můžou být prvním nesmělým krokem ve směru této budoucnosti, ale rozhodně nejde o politickou sílu, která se s ní dokáže vypořádat.


+1: Tento článek byl původně součástí textu Proti komunistům dneska protestuje každej, ale vyčlenil jsem ho ven, protože narušoval tok textu a vypadal spíš jako zárodek samostatného počinu. Proto ho teď po skoro po roce pouštím ven.

píše k47, ascii@k47.cz