k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Počítač z odpadků

24. 11. 2019 — k47

V poslední době přemýšlím o novém přenosném počítači. Ne lepším, ale mnohem mnohem horším než současný thinkpad. V Cele se válí spousta krámů, starých komponent a nahodilých kusů výpočetní techniky a právě v tomhle prostředí přemýšlím o něčem novém. Co kdybych použil tyhle krámy přidal nevyužité Raspberry Pi a kusy starého laptopu, který se mi podařilo zničit plechovkou levného energydrinku, a z toho vytvořil malý a lehký stroj, na němž by se dalo pohodlně psát na cestách? Proč ne? Nechci po něm víc než psaní ve VIMu. Mám jen jedno důležité kritérium: Cena se musí co nejvíce blížit nule. Všichni se můžeme proplatit ke štěstí, ale jaké štěstí to vlastně je?

Aby se z Raspberry Pi stal přenosný počítač, potřebujeme napájení z baterie, klávesnici a monitor. Napájení je brnkačka, stačí pár AA baterií a step-up nebo step-down konvertor. To už mám & cena je čistá nula. Zatím. Klávesnice není komplikovaná, když chcete předbíhat ve frontě k branám nebeským s kreditní kartou v ruce. Můžete koupit nějakou kompaktní klaviaturu, ale co jsem se díval, tak to bude tak za ±500 českých, rozhodně ne nula a zhruba o pět kil víc, než by se mi líbilo.

Naštěstí můžu vzít velkou klávesnici (několik se taky válí v Cele) uříznout z ní blok se šipkami a numerickými glyfy, zanechat zachovat vnitřní membrány s maticemi kontaktů & kontrolní čip, jizvu zalepit horkým lepidlem & hotovo. Tak aspoň vypadá plán. Zatím jsem se do ničeho nepustil, protože je tu větší problém — displej.

Ten mám taky, desetipalcový kousek ze starého laptopu. Problém je jen v tom, že pro jeho nasazení je potřeba kontrolní čip, jehož cena z ebaye je taky o ±500 českých vyšší než ideální nula + potřebuje extra napájení. Nebo můžu koupit displej speciálně určený pro Raspi, ten taky začíná na ±500♔, může být dotykový a rozhodně bude mnohem menší.

A tady jsem skončil, stačí jen vyřešit displej za minimum €€€ a produkce může začít. Pokud máte přebytečný driver pro displej B101AWO6, prosím, okamžitě mě kontaktujte. Pokud máte nápady jak na levné zobrazovadlo, taky pište. Rád bych to dotáhnul do konce, už jen pro ten street cred, který by tahle ohavnost poskytla v hackerských kruzích. Když říkám hackerských, mám na mysli CCC, ne hipster-žoldáky přednášející z macbooku o tom, jak open source může korporacím konvergencí kontejnerů a mikroservis přinést značné finanční úspory korporacím nebo podobné žvásty, které začaly být synonymem pro open-source a vytlačily skutečně zajímavé a vzrušující věci, které můžeme přímo použít jako jedinci a občané.

píše k47, ascii@k47.cz