k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Kdo se nechá očkovat, je luddita

— k47

Odmítnout očkování svých dětí je známka pokroku. Kdo inokuluje, žije v minulosti. Bohužel.

První očkování v moderním smyslu zavedl Edward Jenner poté, co si všiml, že lidé, kteří prodělali kravské neštovice, nemívají fatální pravé neštovice. Od doby těchto prvních snah oddálit zbytečnou smrt, jsme jako civilizace ušli velice daleko. Až tak, že nikdo netrpí neštovicemi, černým kašlem, obrnou, příušnicemi, spalničkami1 , tetanem, zarděnkami, záškrtem nebo tuberkulózou. Nikdo. Nebe jen zanedbatelné minimum. Některé z těchto chorob jako pravé neštovice se nám podařilo globálně eliminovat a další jsou natolik vzácné, že žádný příslušník současné produktivní generace nezná nikoho, kdo by se jimi nakazil. Jde o gigantické vítězství moderní medicíny, které bereme za samozřejmé. Je to také důvod, proč slýcháme, čteme a vnímáme zprávy a spekulace o potenciálních nežádoucích účincích vakcín.

Nikdo nestrádá a neumírá na žádnou z plejády očkovatelných chorob, nikdo. Žádné děti neochrnou po infekci obrny, nikdo se nesvíjí v křečích tetanu, neumírá po infekci pravých neštovic (která si vyžádala 300-500 milionů obětí během 20. století), ničí dítě mladší pěti let nezemře na spalničky.

Jaké nejhorší onemocnění jste prodělali v posledních letech? Většinou to bude jen nachlazení, případně chřipka a to je všechno. Nikdo z nás nepřemýšlí: Dneska můžu dostat bakteriální infekci, která mě zabije. Nikdo.

Moderní medicína a plošné očkovací programy nás ochránily tak dokonale, že hrozby nahodilé smrti zcela zmizely ze seznamu potenciálních hrozeb. A právě proto odmítači očkování jen vzkvétají. Nevidí očividná a fatální rizika nemocí, které jsme eliminovali očkováním, v jejich hledáčku zůstaly jen povídačky, když se stane něco nečekaného v jednom případě z milionu. V tomto prostředí se pak můžou přiživovat prohnilé krysy jako Andrew Wakefield, který si z prstu vycucal spojení MMR vakcíny s autismem. Jeho podvodná studie byla mnohokrát vyvrácena, ale destruktivní mem autismu přežívá díky strachu a konspiračním fanatikům, jejichž hlas se na internetu nese daleko, lidé odmítají očkovat a choroby, které vnímáme jako archaické, se vracejí na scénu. Podle Světové zdravotnické organizace právě odmítači očkování představují jedno z deseti největších zdravotních hrozeb.

Tak jo, odmítněte očkovat své dítě. Nakonec přece můžete mít pravdu, ale taky můžete naplnit jednu malou rakvičku.


  1. Až na výjimky. Je vidět, že lokální výskyt je natolik nečekaný, že se o něm píše v tisku.
píše k47, ascii@k47.cz