k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

NSAID

4. 11. 2019 — k47

Léky, léky, léky, je to zajímavá věc. Reklamy propagují zázračné masti, které utlumí bolest a vrátí člověka zpátky do života, ale když se podíváte na jejich složení, vždy jde buď o ibuprofen nebo diklofenak spadající do kategorie NSAID neboli nesteroidních protizánětlivých léků. Nezáleží na výrobci, jde o stejnou účinnou látku, kterou polykáme nebo si ji mažeme na kůži, liší se jen barva obalu, míra klamavosti reklamy a cena.

Když mi nedávno tělo připomnělo, že je jen prach, který se chce v prach obrátit dřív, než by se mi líbilo, snažil jsem se ho přemluvit s pomocí všech NSAID, které se válely v Cele, ibuprofenu a diklofenaku volně k dostání bez předpisu.

Pak, když paralytická bolest ustoupila, a já mohl zas chodit a stát, jsem dělal co obvykle: Vlezl na wikipedii a začal číst o NSAID. Zajímavé je, že téměř žádný z nich není nový lék, rozhodně ne klasická dvojice záchranářů od bolesti I&D. Velká většina jich byla vynalezena a patentována v šedesátých nebo sedmdesátých letech: diklofenak patentován v roce 1965, ibuprofen objeven v roce 1961, Aspirin dostal jméno v roce 1899, víc jak sto let zpátky. Stěží jde o něco nového, když nepočítám reklamu.

Jde o prověřené dříče, které fungují. Prověřené taky z druhé strany. Dobře známe jejich vedlejší účinky a ty nejsou úplně triviální: vředy, onemocnění ledvin, infarkt. U lidí se srdečním selháním diklofenak zdvojnásobí riziko smrti. Jako obvykle nic není zadarmo + nejhorší to bude pro lidi, kteří berou NSAID dlouhodobě.

Teď nějak nevím, co jsem zamýšlel jako pointu tohohle článku. Snad možná to, že když si můžete vybrat z několika variant léků, berte tu nejlevnější, když všechny obsahují stejnou účinnou látku. Nebude v tom rozdíl.

píše k47, ascii@k47.cz