k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Windows je Linux, Linux je všude, open source je irelevantní

7. 5. 2019 — k47

Linus Torvalds – otec Linuxu – před ±dvaceti lety prohlásil „If Microsoft ever does applications for Linux it means I've won.“ Podle všeho v posledních letech vyhrává na celé čáře. Dějí se věci, které by byly před několika málo lety zcela nepředstavitelné. Microsoft se začal tvářit že miluje Linux a open source obecně, přitom Steve Balmer – agresivní klaun, který se dostal do vedení jedné z největších firem světa – Linux označoval střídavě za „komunismus“ a „rakovinu“. Něco se v jejich přístupu rozhodně změnilo.

Dva roky nazpátek windows uvedly takzvaný windows subsystem for Linux (WSL). Šlo o implementaci některých systémových volání linuxového jádra, které umožňovaly běh programů napsaných pro Linux. Mělo to jen ten problém, že MS musel všechno napsat sám, napasovat to na NT kernel (což někdy nebylo vůbec možné) a nemohl přitom využít práce masivní komunity kolem linuxového kernelu. Proto v těchto dnech představil druhou generaci WSL. Ta představuje zásadní zlom pro firmu, která si ráda hrála na vlastním monopolním písečku & zároveň další výhru pro našeho oblíbeného Fina. Každé windows s WSL2 budou obsahovat kromě NT kernelu i plnohodnotné linuxové jádro.

Wow, žijeme v divokých časech.

Může to být další pokus otrávit studnu starou taktikou Embrace, extend, and extinguish, kterou microsoft kdysi likvidoval konkurenci s elegancí rakovinného nádoru. Možná. Ale spíš bych se přikláněl k alternativě, že jim jednoduše teče do bot. Windows jsou relevantní jedině na desktopu a ten umírá pomalou smrtí. Všude jinde mají okna cenu zaschlého flusance. Telefony jedou na *nixu, servery jedou na *nixu, všechno kromě tenčícího se množství laptopů po oknech ani neštěkne. MS ví, že nemůže konkurovat masivnímu nasazení linuxu a ani rychlosti vývoje (jak podotýkal Greg Kroah-Hartman) a eskapáda kolem WSL2 může tak být poslední snahou zůstat aspoň nějak relevantní.

Je veliké štěstí, že kernel je licencován pod virální GPL a MS tak nemůže vzít zdrojáky, provést změny a vydat výsledek jako proprietární blob, ale musí hrát podle pravidel světa svobodného softwaru1 . MS se může tvářit, že miluje kde co, rozhodně nejde o benevolentní entitu. Historicky se choval jako smečka masožravých krys, které, stejně jako mladší smečky krys známé pod jmény google, facebook nebo amazon, milují především jednu věc – monopol.

WSL2 může být svého druhu exitem. MS se přestal snažit dominovat v oblastech, které skomírají, rozhodl se přijmout open source jako outsourcing, kdy hodí své nemonetizovatelné problémy na „komunitu“ (např. prohlížeč Edge přejde z vlastního jádra na Chromium). Tomu by mohlo napovídat oznámení o novém .NET 5, který bude otevřený a multi-platformní, jak jen je možné. Jde tak o exit od softwaru, protože ten je levný a je všude. Není možné si nahrabat, když nedržíme vzácnou komoditu a tou software už velice dlouho není. Kdepak. MS má jedno želízko v ohni – „cloud“ – a to je přesně ta komodita, která si udržuje cenu v plně open source světě. Hardware si nemůžu stáhnout z githubu, což je shodou náhod také firma vlastněná microsoftem.


+1: Přečtěte si tento článek o softbank vision fund. Budoucnost je víc než dystopická.

+2: We Need to Save What Made Linux and FOSS Possible.


  1. I když ani ty mnoho nezaručují. Linux může být všude, ale většinou je pohřben pod vrstvou proprietárního softwaru. Na telefonech může být svobodný kernel, ale všechno s čím interaguje uživatel je uzavřené. V „cloudu“ můžeme provozovat linuxové VM, ale všechen software okolo, který to celé udržuje v chodu, je uzavřený.
píše k47, ascii@k47.cz