k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Leech - FOR BETTER OR FOR WORSE

31. 3. 2019 — k47

Nemůžu se zbavit pocitu, že se mi do uší nedostává nová hudba, nic čerstvého, radikálního, vzrušujícího, nic z čeho bych při poslechu dostával husí kůži, nic z čeho by mě pálily žíly na předloktí. Stále se jen vracím k žánrovým klasikám, plavu velice hluboko proti proudu času jako žralok, který ucítil stopu nostalgické krve nebo poslouchám nahodilý odpad.

Posledními alby, která mi skutečně rozhýbala krev v žilách, byl snad The Outpost od BlueneckuVersus od pg.lost, ale to je už pár let a i tak šlo o poslední tvorbu prověřených interpretů, které jsem dobře znal už dlouho. Šlo jen o poslední inkarnaci familiérního. Možná jsem ve věku █████ let dosáhl finální formy & teď už bude následovat jen nekonečná nostalgie po časech, kdy jsem k terminaci neměl tak blízko.

(Fakt, že jsem se vrátil k X-Com: Apo & HOMAM3, nedává příliš nadějí, že to může být jinak.)

Poslední album skupiny Leech FOR BETTER OR FOR WORSE pak přesně zapadá do této mozaiky – jde o závan čerstvého vzduchu, který je zároveň dobře známý a predikovatelný.

Úvodní track Melide jsem tu už vychvaloval, ale naštěstí nejde o osamocený případ sonické dokonalosti – zbytek alba stojí za poslech. Leech se nebojí přeřazovat na různé rychlosti a v albu vystřídají mnoho poloh. Od optimismu, který pozvolna přechází v klišé, přes iluze ohromného prostoru a pohybu, poctivé post-rockové eskalace, samply mluveného slova, elektronický pochod a temnotu. Kdybych to měl nějak shrnout, musel bych říct, že tohle album je lepší než celá předchozí tvorba Leech, ze které mi v paměti hlouběji utkvěl hlavně track Turbolina a ještě možná Inspiral. Jde o mnohem solidnější a zároveň rozmanitější celek, který posluchače chytí. Leech bývala poněkud plytká, jako sípání chronicky nemocného člověka, který si nemůže odkašlat. Neustále cítíte, že by to mohlo být o tolik lepší, ale není – až doteď. Poslední album od Leech zní mnohem lépe.

S tím přestanu psát, protože je už pozdě, velkou část dne jsem strávil čtením o kontejnerové dopravě & připadá mi, že jsem promarnil už tak dost času.

píše k47, ascii@k47.cz