k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

LED světla

— k47

Jedna žárovka v jakési požární stanici v Americe svítí přes 100 let víceméně v kuse. Speciální sorta lidí to považuje za důkaz, že dneska nedělají věci tak dobře jako dřív, dneska se všechno hned rozbije a že jde o technologii potlačenou Edisonem, aby mohl prodat víc svítidel (E v označení objímky E27 znamená Edison). Možná, pokud potřebujete velice neefektivní čtyřwattové blikátko, tak se ze staré baňky můžete něco přiučit. Na druhou stranu je dobře známo, že čím je příkon žárovky nižší, tím déle vydrží, a 4 watty je hodně málo.

Dneska není moc důvod svítit čímkoli jiným než LED světly.

Pamatujete, co bylo povyku kolem omezení prodeje neefektivních žárovky v EU, který začal před 10 lety? Náš dvorní klaun/prezident dokonce urgoval, aby si občané nakoupili baňky s wolframovým vláknem do zásoby. Dneska to působí jako špatná komedie, ale dneska máme LEDky a nemusíme se zdržovat ani představou pomalu nabíhajících kompaktních zářivek.

LEDky jsou tak strašně levné a efektivní. Malá kalkulace: 12W LED (ekvivalent 80W žárovky) stojí 55 korun a při provozu šetří 68 wattů. Jedna kilowatthodina se prodává průměrně za 4.58 korun. Z toho, po několika násobeních a děleních, vyplývá, že se LEDka zaplatí po 176 hodinách provozu. Pokud zůstáváte vzhůru dlouho do noci, může jít jen o několik týdnů.

Uchvacuje mě, jak hrozně efektivní LEDky jsou, za pár stovek můžete mít ekvivalent 200W normo-žárovky, kterou uživíte z malé baterie.

Zajímat se o tohle, nebo dokonce o tom psát, deset let po zákazu rozpálených filamentů, může působit trochu absurdně, ale všem se nám jistě válí v krabici pár záložních starých žárovek a všichni můžeme dostat cukání je, ve snaze ušetřit a nekupovat nové, namontovat do objímek. Sám jsem jednu vyměnil za LEDku docela nedávno, ne proto, že by bouchla, ale proto, že měla hnusné nažloutlé světlo. LEDka, která ji vyměnila září krásně bílým světlem.


+1: Na internetu je všechno muzeum historických žárovek nevyjímaje.

píše k47, ascii@k47.cz