k47.cz

twitter RSS
««« »»»

Jak vyrobit kolo z nuly?

19. 7. 2019 — k47

Tohle vlákno na hacker news stojí za pozornost. Můžete se do něj ponořit na pár dnů, kdy budete sledovat odkazy na mnoho relevantních knih, videí a dalších materiálů.

Začalo jako diskuze o nepříliš přesvědčivé polemice, proč nebylo jízdní kolo vynalezeno dříve, je proto plné informací o technologiích a situaci nutné k výrobě a úspěchu bicyklu. Zároveň se diskuze odklonila k obecnějšímu tématu, jak nastartovat civilizaci z nuly. To je mi velice blízké téma, které mě minulý rok dokázalo zcela pohltit.

Je těžké vidět úsilí a inovace v předmětech, nad nimiž téměř vůbec nepřemýšlíme. Ocel, zcela běžný materiál, ve velkém začala být produkována teprve přes ~150 lety1 , z geologickém měřítku je to jako včera a proto nebylo možné vyrábět lehké, odolné a lehké rámy před objevem Bessemerova procesu. Nebo si vezměte duté trubky. Jde o artikl všední jako východ slunce, ale když jsem četl článek/diskuzi, došlo mi, že nevím, jak přesně se vyrábějí. Teď tuším, že existují dva procesy: Jeden, kdy se zaroluje plech a svaří a druhý, kdy se doběla roztavený polotovar válcuje pod obrovským tlakem a to donutí materiál expandovat do délky přičemž se uvnitř vytvoří díra (pokud jsem to dobře pochopil). A i když dnes jde o k uzoufání nudnou komoditu, abychom se dostali do tohoto bodu, je zapotřebí obrovské množství úsilí a vynalézavosti stavějící a vylepšující již existující technologie a procesy. I pro blbou dutou trubku potřebujeme masivní průmyslovou základnu.

Stojíme na ramenou obrů a zároveň se vytahujeme za řemeny vlastních bot, jak se říká v anglickém světě2 . Není možné skočit z doby temna rovnou do modernity jednadvacátého století, potřebujeme řadu iterací, kdy postavíme stroje, které staví lepší stroje. A to jen možná, kdyby současná civilizace exla, v dalším kole bychom neměli zásoby snadno dostupných fosilních paliv.

Tak doufám, že to neposereme. Druhou šanci nemusíme dostat.


+1: Za odkazy vděčím Severákovu blogu.

+2: K tématu: Civilization from scratch


  1. To umocňuje pocit získaný během operace léta páně 1000, že moderní historie začala někde v okolí roku 1850.
  2. Říká se Pull oneself over a fence by one's bootstraps a termín bootstraping se hojně používá v IT, kdy člověk v assembleru napíše kompilátor pro jednoduchý jazyk, aby v něm mohl napsat kompilátor pro komplikovanější jazyk a ten použije stejně, dokud nemá kompilátor pro jazyk, který chtěl používat od začátku. Bootování, tedy start počítače, má stejné etymologické kořeny.
píše k47 & hosté, ascii@k47.cz