k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Globální oteplování nenechává mladou generaci chladnou

4. 5. 2019 — k47

Sředoškoláci zastřešení pod praporem fridays for future vyšli do ulic, protože nechtějí žít na progresivně umírající planetě. Dává to perfektní smysl. Pokud jste v mém věku & sdílíte podobný pohled na svět, v době, kdy se klima stane skutečně nehostinné pro vyšší formy života & planeta se promění na skleník smrti o 800 milionů let dřív, než by podle plánů měla, budete dávno mrtví. Nás se to nebude týkat, ale ročníky narozené v tomto miléniu, to naplno odnesou. Dává tedy smysl, že je trochu znervózňuje liknavost politiků a celková apatie ke změně.

A přitom změna je možná. Současnost není jedninou možnou realitou.

V davu probleskovaly přesýpací hodiny symbolů extinction rebelion, kteří požadují uhlíkovou neutralitu do roku 2025. To na první pohled vypadá jako zcela nemožný a bezmezně naivní požadavek. Například Německo, které odvážně vede Evropu do budoucnosti bez fosilních zdrojů, se rozhodlo do roku 2038 zavřít uhelné elektrárny do roku 2038 – o 13 let později a bez eliminace ostatních zdrojů CO2. Ale na druhou stranu je to dobrá vyjednávací taktika – získat podporu pro něco pozitivního, nutného, ale divoce nereálného, co bude později v realpolitik procesu přeměněno v uskutečnitelný plán, ne tak optimistický, ale přesto mnohem lepší než současný status-quo.

Milovníci uhlí kalibru Klause jedničky argumentují dobře nacvičeným dvojhmatem: Podle nich „klimatičtí alarmisté“ musí ospravedlnit, že celý ten povyk kolem globálního oteplování stojí za omezení ekonomické výkonnosti. Vzápětí ale dodají, že sami v antropogenní klimatické změny nevěří, takže poskytnuté argumenty jsou zbytečné (Klaus se oháněl nepravdivým tvrzením, že 15 let teplota nerostla). Jde o dva výroky, které se vzájemně doplňují a skoro působí, že na nich něco bude. Skoro. Jediný problém spočívá v tom, že nemáme na výběr, žádná alternativa neexistuje, buď změníme kurz a postaráme se o drastické zpomalení klimatických změn nebo se tu upečeme. Argument o ekonomických dopadech opatření říká, že nevykastrovat planetu je rozumné, jen když to příliš nesníží zisky akcionářů.

Dřívější protesty fridays for future u konzervativních politiků Spojeného království a Austrálie vyvolaly kritiku, že jde o záškoláctví a studenti si mají protestovat ve svém volném čase. To mi přišlo fantasticky arogantní – naši studenti by se neměli snažit ovlivnit budoucnost, ve které budou existovat, když všichni nadutí politici obohatí zeminu svým tělním fosforem a měli by se chovat, jako že je všechno v naprostém pořádku. Zakonzervujte status quo a prosím ignorujte, že mají na své straně názor vědecké obce. Je vidět, že konzervativci nerozumí slovům „protest“ a „stávka“. Pointa je narušit normální život do té míry, aby si lidé všimli a věnovali pozornost.

Tohle je můj nejoblíbenější transparent z důvodu faktické korektnosti. Likvidace planety Země proběhne za 5 miliard let.

+1: Když mě napadl titulek „Globální oteplování nenechává mladou generaci chladnou“, šel jsem si radši lehnout. Bylo jasné, že nic lepšího ten den už nemůžu udělat.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz