k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Taková normální víkendová kladistika

10. 11. 2019 — k47

Víte, že před 1500 miliony let žil někdo, kdo byl pradědeček váš a zároveň pradědeček brambory? V té době to bylo spíš něco než někdo. Samozřejmě, pokud nejste kreacionisté nebo podobně zaslepení fanatici věřící kontradikcím knih z doby železné, tak to dobře víte. Ale to odbočuji.

Z důvodů, které jsou teď zahalené mlhou času, mě v jednu chvíli napadlo, jestli se někde na internetu nedá najít interaktivní zoomovatelný fylogenetický strom. Nejspíš jsem dumal, jak do sebe zapadá evoluce jakýchsi dvou živočichů, který vznikl jako první a který ho následoval, a vzpomněl si na zoomovatelnou mapu měsíce. Ve chvíli, kdy se mi v mozku objevila tato myšlenka, bylo už pozdě. Nedalo se nic změnit na tom, jak strávím večer.

Na internetu se povaluje jeden fraktální fylogenický strom, který není nic moc, další vyznačující společné předky, který je zas nepoužitelně pomalý a pak jeden, který nevypadá nijak atraktivně, ale na druhou stranu je velice podrobný. To je jednoznačné plus, protože můžu zazoomovat na maximum a sledovat kde přesně se dinosauři odtrhli od ještěrů1 . Kladogram je jen popsaný převážně latinskými jmény a nemá obrázky, takže musím buď lovit v paměti, co by asi mohlo znamenat sauropodomorpha nebo na wikipedii hledat jeden termín za druhým.

Když jsem pak strávil první půlhodinku prozkoumáváním místa, kde se vylíhli dinosauři, odzoomoval jsem zpátky, abych zase nabral dech, a najednou to zákoutí pokrývající všechny plazi, dinosaury a ptáky, kteří kdy žili a které se zdálo tak obrovské, se najednou smrsklo na maličkou část gigantického stromu života, stěží viditelnou a zas jsem si připadal jako maličké smítko pachu ztracené v nezměrnosti vesmíru a jeho historie.

Kladistiku na amatérské úrovni vřele doporučuji. Dávám 9 z 10.


  1. Samozřejmě že dinosauři. Moje záliby odpovídají dvanáctiletému klukovi: dinosauři jsou super, vesmír je super, alternativní uspořádání společnosti je super a miliardáři by měli být odměněni gilotinou.
píše k47, ascii@k47.cz