k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Na délce záleží

— k47

Na délce záleží. Čím kratší, tím lepší, protože nedojde k útlumu signálu. Řeč je pochopitelně o HDMI kabelech.

Konečně mi přišel balík s kabely pro Operaci Prodloužení – šalamounský plán stoprocentně eliminovat hluk počítače jeho přesunutím do vedlejší místnosti, kde ho nemusím poslouchat. Jak naložíte s otravným odpadem? Vysypete ho do škarpy u silnice. Co uděláte se starým gaučem? Vyhodíte ho do škarpy u silnice. Co uděláte s dítětem, které pořád křičí? Zas škarpa u silnice. Problém trvá, ale teď se vás už netýká & nemusíte se mu věnovat. Stejně tak je to s odhlučněním – nesnažím se problém eliminovat, jen ho odsunu pryč. Žijeme na dluh, ekonomický i ekologický & Operace Prodloužení do paradigmatu krásně zapadá. Odsuňte své problémy jinam, někdo se s nimi určitě vypořádá.

Konečně jsem tedy vylezl ven z Cely, byť jen ke vrátkům pro balík a najednou jsem v rukách měl vše potřebné – 15 metrů USB kabelu, 15 metrů audio kabelu, 15 metrů síťového kabelu, 15 metrů HDMI kabelu a maličký USB hub – a všechno krásně fungovalo. Všechno až na ten zatracený HDMI kabel.

Ukazuje se, že přenést 10.2 Gbit/s patnácti metry vodiče je nadlidský úkon, se kterým se jako civilizace nedokážeme vypořádat. Připojil jsem monitor s rozlišením 1920x1080, které podle popisku měl vodič zvládat, ale nic – černá obrazovka. Zkusil jsem to na televizi s podstatně nižším rozlišením a konečně se ukázaly nějaké pixely, ale obraz byl plný vadných bodů zářících zeleně a modře. Zkusil jsem na jiném LCD panelu na archaických 1280x1024 a zas to samé – horké pixely rozházené po obrazovce jako neonový prach. Kabel je nepoužitelný. Vždycky existují dražší kusy, které garantují vyšší rozlišení, ale jak jim můžeme věřit? Wikipedie povídá něco o různých jakostech kabelů (category 1category 2) a přidává kryptickou poznámku „Although no maximum length for an HDMI cable is specified, signal attenuation [..] limits usable lengths in practice and certification is difficult to achieve for lengths beyond 13 m.“

Máte zkušenosti s připojením monitoru na tyto vzdálenosti? Mám se vůbec snažit? Dá se toho dosáhnout s rozpočtem invalidního vdovce s návykem na ketamin a PCP? Nebo mám jen smůlu na dráty?

Nicméně i tenhle příběh má šťastný konec. Smyslem operace bylo ztišit počítač za každou cenu. Začal jsem tichým větrákem, ten nebyl tak tichý a proto následovala Operace Prodloužení, ta taky narazila. Náhodou jsem objevil, že v nepoužívané skříni byl namontovaný 12cm větrák. Jen tak tam trůnil, zcela bez využití, čekal až mu někdo roztočí lopatky. Vyšrouboval jsem ho, otestoval na 9V baterii a nic nebylo slyšet. Přesto se točil, hebce jako kočičí tlapky po sametu, krása.

Vyměnil jsem ho za ten starý ventilátor ve zdroji a to srazilo zvuk vycházející počítače na polovinu. Takhle teď vypadá běžící zdroj (blesk zmrazil rotující lopatky). Elektrické komponenty ve kterých tepe 220 voltů odkryty, čekají ať do nich spadnu. Asi to nebude nejbezpečnější, ale co, funguje to a zatím stále nevidím žádný požár. To je problém, který odsunu do jiného času a někdo jiný se s ním tam určitě vypořádá.

píše k47, ascii@k47.cz