k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Ups...

19. 9. 2019 — k47

Tohle se moc nepovedlo. Jako tisíce jiných jsem se byl podívat na Letné, kterou zaplavilo moře protestujících opět svolaných Milionem chvilek pro demokracii a jako obvykle jsem tam udělal pár fotek. To se stalo před třemi měsíci. Od té doby mi obrazový materiál trůnil na disku, každý den jsem si říkal, že někdy později to projdu, něco vyberu, zedituji & hodím to na k47čku. Někdy příště. Někdy příště. Tohle čekání končí dnes, protože se mi povedlo smazat většinu fotek.

RAW jsem smazal a tak si musíte vystačit s tímhle (mmch. nejspíš stejná demonstrantka jako tady)

Asi takhle: V darktable při prvním výběru projdu fotky, ty vyloženě špatné hned zamítnu, ty s potenciálem označím dvěma hvězdičkami, zbytku zůstane jen jedna. Pak vyberu zamítnuté a ty odbočkou přes koš putují do digitální nicoty. Pak proces eliminace & promoce pokračuje s menším výběrem obrázků dokud nezůstaly jen prezentovatelné kusy. Tenhle systém fungoval perfektně. Zcela bez problémů. Celé roky. Až do teď, kdy jsem mechanicky vybral fotky se dvěma hvězdičkami a smazal je. V darktable zůstávala některé zamítnuté, tak jsem je bez přemýšlení také smazal. Teprve pak mi došlo, co se vlastně stalo – ty speciálně vybrané jako ucházející byly zničeny. Sakra.

Mohl bych se je pokusit obnovit. Už v tom mám nějaké zkušenosti, dřív jsem napsal program, který vysekal data z mrtvého NTFS disku včetně smazaných souborů + určitě bude existovat několik nástrojů pro ext4, když je to svobodný SW a tak podobně. Mohl bych to udělat, ale proč vlastně? Byly by to pixely z tři měsíce staré události, teď již pramálo relevantní. Navíc bych je musel nějak vybrat+zpracovat a to je, s přihlédnutím ke tříměsíčnímu odkladu, něco, do čeho se mi moc nechce.

Katastrofa tak byla vysvobozením…

píše k47, ascii@k47.cz