k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Jenom trollím

13. 6. 2019 — k47

Estonsko – země idolizovaná techno-libertariiánským davem – má nácky u kormidla. EKRE, jak si říkají, táhnou spolu s Marine Le Pen a tu si k nám rádi zvou lidi z SPD. To jen aby bylo jasno o jejich akreditaci.

Hlavouni partaje – otec a sym Helmeové – na obřadu, který je oficiálně posvětil ve funkci, udělali gesto z internetového memu pepe, které je široce užíváno bílými nacionalisty. Obratem se je o něco více strategicky smýšlející člen party snažil očistit a vysvětlit gesto jako „pure trolling“, který by neměl být brán vážně1 . Kam jsme se to jen dostali, když trollení a obranný manévr „jenom trollím“ infikoval vrcholnou politiku?

Vzpomínám si, že některé Trumpovy nejvíce nehorázné výroky sympatizanti přeložili jako pouhé trollení, ale to je idiotický internetový argument, který působí trapně i na 4chanu – v primordiálním bahně, které dalo život memu pepe, později usurpovaném neo-nacisty, a které je teď až po okraj plné extrémní pravice, která jenom trollí a okatý antisemitismus, rasismus a misogynii nemyslí vážně, pochopitelně.

Někdo udělá něco hrozného, aby záměrně naštval lidi, a pak řekne: „Klídek, jenom jsem trollil. Nebuďte tak citliví.“ To nic nemění na faktu, co udělal, napsal nebo jaké myšlenky propagoval. Nedává smysl soudit lidi podle toho, co říkají, že svými činy mysleli, ale podle činů samotných. Takže když někdo použije gesto bílých nacionalistů, měli bychom to brát jako, že je bílý nacionalista. Kdyby trollil, tak trollit koho a proč?

Několik alternativ:

Ani jedna z alternativ tohoto i všechny ostatní „trolly“ nevykresluje v nijak příznivém světle.


Mladík z EKRE v odkazovaném článku popsal, že jeho poslání je bojovat proti „native replacement“ (bílá genocida) „the LGBT agenda“ (agenda gayů) a „leftist global ideological hegemony“ (kulturní marxismus), starým konspiračním teoriím v novém balení.


  1. Tomuhle tvrzení moc nepomáhá fakt, že Helme řekl, že chce aby Estonsko byla bílá země nebo „If you're black, go back.“ a jejich mládežnická organizace pořádá průvody s loučemi, které vypadají velice nacisisticky. Nebo se podívejte na wiki stránku EKRE a dejte si panáka, když narazíte na něco, co má fašistický nádech, přeji příjemnou otravu alkoholem.

+1: SPD to taky zkouší.

píše k47, ascii@k47.cz