k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Isaac Arthur

12. 8. 2019 — k47

Dnes jen telegraficky: Dívám se teď na Isaaca Arthura, jednoho z mnoha komunikátorů vědy na youtube, a nejzajímavější jsou videa, kde se snaží odvodit, jací by mohli být mimozemšťané, jak by mohla vypadat jejich civilizace, jejich chování a jejich kosmická strategie. To na první pohled může vypadat jako divoká spekulace podobná věštění z kávové sedliny, ale není tomu tak, aspoň ne úplně.

I když je inteligentní forma života zcela cizí a vyvinula se oddělena eóny kosmické prázdnoty od naší bledě modré tečky, něco spolu přesto sdílíme: Žijeme ve stejném vesmíru, podléháme stejným přírodním zákonům a evolučnímu zápolení. Je to málo, ale i z toho mála se dá odvodit, co mohou mít lidé a hypotetická inteligentní rasa z hloubi vesmíru společného. Jde o velice delikátní tanec. Na jedné straně se snažíme odkrýt a objevit základní neměnné předpoklady, na druhé se snažíme oprostit od antropocentrismu (všude je to stejné jako na Zemi, všichni jsou stejní jako my) a na třetí nechat divoce rozlétnout fantazii, abychom mohli bez otěží prozkoumávat všechny možnosti.

Například si vezměte jazyk. Kdyby k nám z kosmu doletělo čelo rádiové bubliny neznámé civilizace, mohli bychom rozluštit jejich jazyk bez dalších kontextových vodítek? S dostatečným vzorkem jejich řeči ano, aspoň do určité míry. Není to tak nepředstavitelné, když budeme uvažovat word2vec – ML program, který jen ze statistického rozložení slov velkého korpusu textu dokáže extrahovat jejich vzájemný význam a vztahy do té míry, že může provádět slovní algebru ve stylu žena - muž + král = královna. Přitom nemá žádnou apriori znalost jazyka, ví jen, že se skládá ze slov a slova blízko sebe mají blízký význam.

Na druhou stranu Tomáš Petříček říká, že to nemusí být tak jasné. Jeho argument se zakládá na tom, že úspěšná forma mimozemského života může být přesto natolik odlišná, že ji zcela chybí některé koncepty nutné pro vzájemné pochopení.

Tyto záhady budou rozřešeny až v okamžiku, kdy navážeme první kontakt…

píše k47, ascii@k47.cz