k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Exploze

20. 3. 2019 — k47

Dnes mi vybuchl zdroj v PC. Nejdřív se v něm přestal točit větrák, ticho, narychlo jsem stroj uspal. Chvíli potom záblesk, exploze a smrad něčeho spáleného.

Vzpomínám si, jak si na twitteru někdo stěžoval, že mu těsně po záruce umřel displej jeho drahého macbooku s tím, že by výměna stála 16000 korun. To muselo zabolet.

Nechtěl bych mít počítač od výrobce jako apple, který se aktivně snaží zabránit veškerým úpravám a opravám kohokoli jiného, než jsou autorizované servisy. I když produkt vlastníte, nemůžete s ním dělat nic, co by nezamýšlela hnijící mrtvola steva jobse. Firmě apple jde o absolutní kontrolu, o kompletní vertikální integraci a dominanci nad koncovými zákazníky. To není nic nového a je to také důvod proč, pokud skutečně věříte ve svobodný software, byste měli vehementně ignorovat produkty této firmy.

Ten, kdo má zcela obyčejný ne-sexy desktop, si píská. Komponenty jsou (resp můžou být) směšně levné a vzájemně zaměnitelné. Vybouchne vám zdroj? Žádná katastrofa. V krabici se starými komponentami vyhrabete nějaký starý kousek, našroubujete ho do skříně, zapojíte a hotovo. Všechno běží jako dřív. Jednu komponentu vyměníte za jinou bez nutnosti získat posvěcení od společnosti ceněné na víc jak 1000 miliard dolarů.

U laptopů je to horší, tam jsou komponenty integrované a když se vám do něj, řekněme, podaří nalít plechovku levného energydrinku a něco spálit, nemůžete si jednoduše koupit novou desku a svépomocí ji nainstalovat. Je to možné, na ebayi se dá sehnat skoro cokoli, ale není to tak snadné jako pro klasický počítač v krabici.

Také mi přijde nepochopitelné, když někdo utratí za libovolný výpočetní prostředek víc jak ±5000. Proč? Dneska to nedává žádný smysl. Ta poslední tisícovka, kterou jsem si připlatil, ztratí svou cenu nejrychleji.

Doufám, že za chvíli budou dostupné výkonné ARM (nebo lépe RISC-V) počítače ve stylu Raspberry Pi za dvacet dolarů a pak to bude všechno jedno.


+1: Ale vážně – apple má pro lidstvo podobný přínos jako velice exkluzivní a drahý nádor.

píše k47, ascii@k47.cz