k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Exekuce

— k47

Vzpomínám si, jak se na █████████████████████████ v jednu chvíli řeč stočila k exekucím. Někdo vzápětí debatu odpálkoval tím, že se týkají jen bezdomovců s trvalým bydlištěm na obecním úřadě, kteří si nevyzvedávají poštu a nemůžou se dohodnout na splátkovém kalendáři.

To mi přišlo nepravděpodobné. Kdyby tomu tak bylo a šlo jen o problém několika lidí na okraji společnosti, nešlo by o závažné téma, o kterém se píše v novinách, debatuje v televizi a infikuje řeči několika lenivých opilců ████████████████████ před napůl rozpadlou stodolou. Tak to bývá – závažný problém může existovat, ale když se týká jenom krusty společnosti, kterou již pohrdáme, nikoho to příliš netrápí a s řešením se nespěchá.

Podle statistik exekutorské komory je průměrná vymáhaná částka na jednoho povinného 361 tisíc korun, celkový počet povinných v exekuci je 821337 (dohromady mají 4 miliony exekucí, víc jak 5 exekucí na průměrného dlužníka). Celkem to dává dluh 296.5 miliard korun, 27800 korun na každého občana Republiky včetně právě narozených dětí. Z těchto čísel mi připadá, že může jít o všechno jen ne o marginální problém.

Průměrná čistá v republice mzda činí 24000, 143 korun na hodinu (reprezentativnější medián bude nižší). Břemena exekucí, které visí naši republice na krku, se zbavíme, kdyby každý z nás, každý z 10649800 občanů včetně malých dětí, pracoval 194 hodin za průměrný plat, nebo každý z těch osmi set tisíc dlužníků pracoval 15 měsíců a neutratil ani korunu na podružnosti jako jídlo nebo střecha nad hlavou. V těchto aritmetických manévrech předpokládám průměrný plat, ale situace bude taková, že lidé stižení exekucemi budou plavat dost pod jeho hladinou.

V určitých krajích je situace mnohem horší než v jiných, jde o další příklad nerovnováhy mezi Prahou a zbytkem republiky, kdy to skoro vypadá, jako kdyby šlo o dva rozdílné státy – na jedné straně stojí celkem bohatá metropole, na druhé zbytek republiky – a jedna část nerozumí té druhé.

To je další důvod, proč se „pražská kavárna“ (nemám tenhle termín rád, nejsem jeden z těch, kdo začne používat hanlivý termín jako odznak hrdosti) musí aktivně politicky věnovat situaci i v krajích, které nejsou na dohled od hlavního města a musí být vidět, že se stará. Jinak bude stále působit jako elitistická klika a v takové situaci nemá šanci uspět proti populistům.


+1: Tangenciálně k tématu.

píše k47, ascii@k47.cz