k47.cz

twitter RSS
««« »»»

Drát

15. 4. 2019 — k47

Tohle jsou nejdůležitější dráty vůbec, skrz ně mi přes sluchátka do lebky poudí naprostá většina zvuků, které slyším. Jsou tak důležité, že byste je za žádných okolností neměli přetnout, jako se to podařilo mě, když jsem se snažil opravit další rozbitý pár Koss Porta Pro sluchátek.

Sešlo se to asi takhle: Chtěl jsem připájet nové kabely. Jako vždy byl problém v kabelech a/nebo jejich spojeních, okolí terminálů bylo zanesené jakýmsi sajrajtem, proto jsem ho iniciativně začal čistit. Připájel jsem kontakty a nic. Zvláštní. Později se ukázalo, že šlo o lepidlo chránící právě ty dva mikroskopické drátky jen o málo silnější než lidský vlas a během čistění došlo k jejich násilnému a nevratnému přerušení.

To jsem v té chvíli ještě nevěděl a protože sluchátka nefungovala, jediná cesta ven vedla hlouběji, jedninou možností bylo se z díry dostat dalším kopáním. Atomizoval jsem sluchátka na dílčí komponenty a začaly být patrné tři skutečnosti: 1) Porta Pro jsou z konstrukčního hlediska triviální, 2) přerval jsem dva zmíněné kapilárám podobné drátky a 3) je skoro nemožné vzniklou škodu napravit. Snažil jsem se, ale nemám na to skill & trpělivost.

Není divu, že Koss nabízí doživotní záruku, když se náklady na výrobu nového kusu pohybují někde okolo patnácti korun. Není toho moc – plastová ulita, krytky kabelů, černé vnitřní krytky, magnet, cívka a kousek folie – a za to chtějí 850 korun. Inu lol.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz