k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Dinosaurus na talíři

— k47

Všichni se jednou staneme starými muži a/nebo ženami, kteří nerozumí světu kolem sebe a to málo, čemu budeme rozumět, nás bude děsit. Můžete si říkat, že vám se to nikdy nestane, že vy zůstanete stále v obraze, ale to je jen sladký sebeklam. Všichni se staneme zastaralými vraky.

Douglas Adams napsal Anything invented after you're thirty-five is against the natural order of things & má ±pravdu. Můžeme se uklidňovat myšlenkou, že se ve skutečnosti nebojíme novinek, jen jsme opustili stádium naivního optimismu a změny a jejich dopad studujeme kritickým a analytickým pohledem – nové není synonymum pro dobré, disrupce nemusí nutně znamenat pozitivní změnu – ale možná z nás mluví starý muž.

Ta dnešní mládež a jejich VR emoji fidget spinner instagram hoverboardy…

Vím přesně jaký bude můj moment, který mě definitivně pošle do starého železa. Budou v něm figurovat dinosauři.

V posledních letech se objevují důkazy, že mnoho dinosaurů bylo opeřených – nejen těch létavých, i mnoho pozemních dravců neslo pestré opeření. Možná i král ještěrů – samotný tyrannosaurus rex – byl aspoň z části pokryt chmýřím. Detaily není zcela jednoduché vyjasnit, když poslední z dinosaurů zemřel před 65 miliony let, ale mnoho – gigantoraptor a sinosauropteryx jako pár příkladů – jich vypadalo prokazatelně nedinosaurovitě. Spekuluje se také o tom, že prvotní dinosauři se chlubili pokrývkou peří a až pozdější druhy ji ztratily. Obraz dinosaurů jako strašlivých ještěrů – jak se překládá latinský termín – se rozpadá.

Dokážu si představit, že až za pár let uvidím populární zobrazení dinosaurů s chocholy peří a strašlivě mě rozzlobí, že to nejsou ti hrozní ještěři, se kterými jsem vyrůstal, znamená to jediné – stal se ze mě starý muž a tento svět už definitivně není pro mě.

Nicméně svět je plný dinosaurů. Pojídáme jejich vejde a konzumujeme jejich maso, slyšíme je venku prozpěvovat ráno po probuzení. Jde o jednu z těch samozřejmostí, která, když se nad ní zamyslíte, je najednou strašlivě divná. Ptáci jsou jediní přežívající dinosauři. Ti vládli světu sto padesát milionů let, kdyby nevymřeli, moderní člověk by možná nikdy nevznikl a teď z nic zůstal jen maličký roztomilý vrabčák.

Pokud chcete vidět pohled dinosaura, ze kterého sálá nekonečné prehistorická zloba a lhostejnost, podívejte se do očí slepici. Není nejmenších pochybností. Tohle je opeřený dinosaurus.

Teď jestli mě omluvíte, půjdu si dát vybrané dinosauří pochoutky, než úplně zastarám.

píše k47, ascii@k47.cz