Den, kdy se vesmír změnil
The Day the Universe Changed navazuje na dokumentární sérii Connections, stejné téma – historie vědy, technologie a pokroku; stejný mozek celé operace – James Burke; energické & svižná prezentace zůstává, mění se jen postup. Namísto hledání nečekaných a nepravděpodobných spojení mezi mezníky pokroku jako ukázka prostého faktu, že invence je těžko předvídatelná a vždy staví na masivní základně všeho do té doby poznaného a někdy, aby naplno vykvetla, potřebuje nečekanou jiskru z oboru zdánlivě nesouvisejícího, využívá více konvenčního přístupu – vyřízne tématickou oblast a tu sleduje napříč historií. A za sebe můžu říct, jde o něco speciálního.
Nejspíš se na všech deset dílů podívám ještě jednou. V hlavě se mi vaří jakýsi nezměrný pocit a ten potřebuje víc času a materiálu, aby plně vykrystalizoval.
Všechny inovace a objevy lidstva jsou hnané dvěma silami ne nutně se vylučujícími: Touhou poznat, jak svět ve skutečnosti funguje, a pudem hedonismu – peníze, společenské uznání, status, sex – všechny ty prastaré tance, hluboce zakořeněné v našem primitivním ještěřím mozku, který nám neustále na hranici panického záchvatu křičí do ucha: „Rod musí pokračovat! Rod musí pokračovat!“ Přes sofistikovanost výsledného produktu jde o velice primitivní motivaci.
Možná pocit, je právě o tomhle, možná ne & vydávám se jen po falešné stopě. Možná. Série zcela ignoruje jiný druh inovace – společenské. Demokracie, myšlenka univerzálních svobod, dělnické hnutí. Dává to smysl, The Day the Universe Changed má na mušce technologický pokrok a překypuje nakažlivým optimismem, že jedině ten může zlepšit kvalitu našich životů. Přesto tohle opomenutí působí jako zásadní chybějící dílek mozaiky a možná že právě tohle bude důležité…