k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Demokratické instituce

22. 10. 2019 — k47

Tahle poznámka navazuje na divoké úvahy o převzetí tumblru do rukou komunity a vytvoření demokratického společenství a/nebo družstva, které by rozhodovalo o jeho osudu. Když jsem ji dopsal a snažil se usnout, na mysl se mi vkradla jedna otázka: Kolika demokratických institucí a spolků jsou lidé členové? Na chodu kolika se v průměru podílejí? Na kolik mají vliv? Jaký je jejich rozhodovací potenciál? Nepočítám do toho ty, které máme na krku kontumačně – stát, okres, obec a podobné – myslím organizace, jichž se účastníme dobrovolně a z vlastní vůle a iniciativy, kde náš hlas má určitou váhu. Rozhodně to není zaměstnání, tam platí (kromě osamocených renegátů experimentujících s demokracií v práci) militantní struktura velení, kdy iniciativa zdola nic neznamená, pokud není posvěcená nadřazeným hlavounem a rozhodovací hlas dostává jen akcie a její vlastník. Je to špatný vtip, když si myslíme, že žijeme v demokratické společnosti, ale velkou část času trávíme aktivitou do které můžeme jen pramálo mluvit a ještě méně ovlivňovat její směřování. Diktatura v byznysu je svobodné podnikání & demokratické rozhodování se považuje za socialistické autoritářství.

Kdybych si měl vzít příklad ze sebe, pak průměrný jedinec není člen žádného demokratického spolku, protože se aktivně vyhýbám společnosti jako takové. Váš věrný vypravěč asi nebude reprezentativní vzorek širší společnosti. Ale kdyby tomu tak skutečně bylo, vyhlídky jsou víc než temné – idea demokracie ve všedním životě mimo volební urny by byla radikální a cizí pro naprostou majoritu. V této optice je eventualita provozování gigantické služby komunitou možná příliš drastická. O to víc na internetu, kde všechno běží jako služba pro profit, do níž klíčový článek řetězu nemá co kecat.

Ale nevím. Tady je řada na vás čtenářích – povězte v jakých demokratických institucích, formálních nebo neformálních, máte hlas. Povězte mi, jaký aspekt vašich životů je řízen dohodou.


+1: Když vám některý klaus nebo okamura bude tvrdit, že občanská společnost je nevítaná a nebezpečná, říká jen, že nechce, aby lidé měli moc cokoli ovlivnit mimo rytmus volebních uren. Toho můžete rovnou poslat do prdele.

+2: tohle

píše k47, ascii@k47.cz