k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Tohle není demokracie

— k47

Nakonec přece jen poruším slib a k protestům na Letné připadám jednu malou noticku. Zeman, ve své nekonečné moudrosti, označil Milion chvilek za nedemokratický. Jak jinak. Náš prezident, zdá se, má velice specifický pohled na to, jak má fungovat demokracie: Jednou za čtyři roky hodíte papír do krabice a tím vaše účast končí. Pak už je vám dovoleno jen držet hubu a do ničeho nekecat. Zemanovo poselství je „děti, běžte si hrát a nerušte dospělé v práci.“ Jeho klika nefandí občanské společnosti, která je aktivní, má drzost kecat vládcům do vládnutí a hlídat demokracii. Ta bohužel nemá tendenci k samovolné korekci a je proto potřeba aktivně předcházet, aby neskončila jako hořící vrak v pangejtu, obrazně řečeno.

Zemanův verdikt se opírá o to, že Milion chvilek „popírá rozhodnutí státních zástupců v kauze Čapí hnízdo“, „popírá rozhodnutí Poslanecké sněmovny ve věci ústavní žaloby“ a „odmítá moje ústavní právo abolice“. Popírání v tomto případě označuje vlastní názor a nesouhlas. A i když na Letné vyhlašují ultimáta a požadují rezignace, fakticky nemůžou nic změnit. Můžou jen vyhlásit další protest a znovu se ozvat, že jim konflikt zájmů stále smrdí. Šlo by o očividně nedemokratické hnutí, kdyby rozhodnutí státních zástupců ignorovali, Babiše přivedli před polní soud vedle hladově se houpající oprátky. Milion chvilek a kolektiv ale hrají podle pravidel a vyzývají, aby podle nich hráli všichni, nehledě na jaké příčce společenském žebříčku sedí.

Náš drahý prezident přidal (jak je u něj zvykem) gambit s fašismem: „Neříkám, že jsou to fašisti.“ Ale tím, že to tak vehementně neřekl, naznačil spojení.

Ještě než toho dneska nechám, musím zmínit rozsah protestu. Podle policie na Letnou přišlo kolem 250 tisíc lidí. To je 1/42 celé republiky, 2.35% každého muže, ženy, dítěte i důchodce stála v ten den na tom prostranství, stálo jim za to se zvednout a svou přítomností hlásat své „popírání“. Až budete stát na eskalátorech nebo na jiném frekventovaném místě, počítejte lidi, až se dostanete na 42, on nebo ona tam byli, a počítejte znova, celý den, každý čtyřicátý druhý člověk tam (v průměru) byl. Je to úžasné množství lidí, obrovská část republiky, gigantický hlas, který mi skoro hlava nebere.

píše k47, ascii@k47.cz