k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Statistika & sebevraždy

— k47

Kdo potřebuje netflix, když existuje web českého statistického úřadu?

Před lety jsem tu napsal článek o sebevraždách, doplněný několika statistikami, převážně vycucanými z wikipedie a pár různých článků. Všechno to byly zdroje přinejlepším druhotné, přinejhorším pak překroucené nepozorností novináře, což se stává. Nic z toho nebylo potřeba, protože Český statistický úřad prezentuje data o sebevraždách jako na stříbrném podnose.

Počet sebevražd klesá, ale je více než 10× větší šance, že se sami připravíte o život, než že tak učiní někdo jiný. Na každou ženu připadají 4 muži a nepoměr se zvětšuje, vede provaz, ženy se uchylují k otravě.

Tím ale návštěva ČSÚ neskončila, protože jsem tam strávil víc času, než by bylo záhodno. Až se mě někdo zeptá, jak si představuji romantický večer, odpovím dvě věci: pg.lost na maximální hlasitost + stoh více méně zbytečných statistik. Nikdo se mě pochopitelně nezeptá, protože to bych musel komunikovat s ostatními & to se teď bohužel děje jen velice zřídka.

Co dalšího? Počet vražd klesá. Z 313 v roce 1998 spadl na 116 v loňském roce. Počet mrtvých v silničních nehodách klesl na polovinu. Spotřeba alkoholu stoupla z 8.2 litru lihu v roce 1989 na 9.8 litru lihu v r. 2017. To dělá 27 ml denně na hlavu včetně abstinentů a batolat. Měl jsem za to, že jsem celkem laxní k pití, ale tohle je strašně moc. Emise znečišťujících látek velkých zdrojů nad 5 MW (tedy uhelných elektráren) dramaticky spadly, SO2 17×, NOx 6×, tuhé znečišťující látky 46×. Malé zdroje a vozidla si relativně tolik nepolepšila a teď mají větší emisní dopad. Největší propad emisí elektráren se stal v letech, kdy bylo do kvality ovzduší investováno mnoho miliard korun. Úklid se vyplatil.

Proč se tak zajímám o statistiky? Je k tomu prostý důvod: Statistiky řeknou pravdu. Je snadné podlehnout určitým představám, že svět je takový nebo onaký a necítit se bezpečně nebo propadat strachu a bezmoci. Noviny píšou hlavně o extrémech, kdy se stane něco mimo běžné mantinely. Náš mozek si tyto ojedinělé body pospojuje a extrapoluje z nich, že jde o věrný obraz světa. Často se píše o vraždách, ale nedává smysl podléhat pocitu nebezpečí, když se jich stane jen 116. Není to nula, ale na druhou stranu nejde o žádný katastrofický trend. Přibližně stejné množství lidí (dle ČSÚ) zahyne jako při srážce chodce s vlakem nebo po uklouznutí/zakopnutí/klopýtnutí nebo po „vystavení přírodním silám“. Takže tak. Ve statistice je pravda a náhoda je spravedlivá.

píše k47, ascii@k47.cz