k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Sluneční clona pro makro fotky

— k47

Mám pro vás jeden tip, jak dělat (o něco málo) lepší makro fotky, který navazuje na minulé komárování. Když fotíte něco maličkého z intimní blízkosti, všechno jde proti vám – oko objektivu zírá jen kousíček od subjektu, blesk a reflektory jsou jen centimetry od subjektu a ostré světlo blesku se odráží všude, vniká do čoček objektivu ze všech myslitelných úhlů (+ několika nemyslitelných), odráží se v něm a to má za následek nízký kontrast. Fotka je pak jakoby vyšisovaná a černá na ní nikdy není úplně černá.

To se naštěstí dá celkem jednoduše eliminovat, stačí použít správnou sluneční clonu a protože nikdo nevyrábí tu správnou, musíte si ji sami vyrobit z kusu papíru a lepící pásky. Pokud používáte normální objektiv v cenové relaci pro obyčejné smrtelníky nasazený na makro trubkách, je využitý jenom samotný střed zorného pole a proto clona pro makro fotografii může vypadat takhle:

Ta na první pohled působí, že blokuje výhled, ale není tomu tak. Vystřižený obdélník odpovídá zornému poli. Výsledky jsou níže. Jde o JPEGy přímo z foťáku bez úprav kontrastu, jen jsem je ořízl a otočil, aby si byli co nejvíce podobné.

se sluneční clonou
bez clony

Na snímku s bleskovou clonou černá je skutečně černá, na tom druhém vypadá, jako kdyby někdo vypral starou fotku v pračce – vše je vyšisované a jakoby za závojem. Můžu to napravit úpravami kontrastu, křivek a zřetelnosti, ale to je práce navíc, které se můžu zbavit kusem papíru a izolační pásky.

píše k47, ascii@k47.cz