k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Čína

— k47

Komunistická strana Číny buduje autoritářské království v měřítku, které si jen stěží dokážeme představit a vypadá jak vystřiženédystopického sci-fi. Za pomoci moderních technologií a AI chce sledovat a ovládat jednu pětinu světové populace.

Vypadá to, že se přitom drží jednoho pravidla: Sledování pro populaci, bezúhonnost pro hodnostáře. Čína rozjela projekt Zero Trust, šlo o AI program pro odhalování korupce v řadách Strany, ale v některých provinciích byl systém vypnutý. Proč asi, zeptal by se cynik? Ten by také jistě nadhodil variantu, že jde o starou dobrou čistku, která je s pomocí technologie prezentována jako spravedlivý a neutrální zákrok, založený na pravdě v datech a zcela imunní zaujatosti a tvůrčím záměrům.

Naproti tomu řadoví občané jsou podrobování sledování, zkoumání, tabulaci a hodnocení jejich aktivit. Není to jen social credit, ale všudypřítomné rozpoznávání tváříjiných biometrických indikátorů, které začíná už ve školách. Tam jsou zaváděny kamery rozpoznávající výrazy, náladu a pozornost studentů. Je to prodáváno jako nástroj, který pomůže učitelům změnit a zefektivnit výuku. Cynik by ale namítl, že dojde k technologické perverzi, kdy se systém stane hlavním nástrojem pro hodnocení výkonu jak studentů tak učitelů a místo aby byl použit k optimalizaci výuky, bude celý proces optimalizován, aby uspokojil jeho nahodilá kritéria.

Komunistická strana chce mít absolutní přehled od každém jednotlivém občanovi nelidnatější země světa a zformovat ho, aby byl poslušnější a užitečnější nástroj jejich mocenských ambicí.

Tohle všechno by se dalo celkem spokojeně ignorovat, jen kdyby se tento režim netýkal dvaceti procent veškerého lidstva. Bohužel se týká a proto, se tím musíme zabývat. Už jen proto, že autoritářská Čína může ukazovat, jak bude vypadat západní svět za pár let, kdy silicon valley prodá autoritářství Západu jako řešení všech problémů.


+1: Could There Be Another Chinese Revolution?

+2: google tomuhle chce být nápomocný, protože v tom jsou prachy

píše k47, ascii@k47.cz