k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Bahno a lubrikant

7. 1. 2019 — k47

Měl bych to dělat častěji—vyrážet na kole do ledu a bahna. Čím je počasí horší a situace nepříznivější jízdě nebo jen posté existenci, tím víc mě to baví. Pravda, tempo je občas důchodcovské, když s podhuštěnými gumami bruslím na ledu, plazím se do kopců po křupající krustě zmrzlé vody, zatímco se ze Západu začínají snášet houstnoucí závoje sněhu a bahno mi sahá po kolena. Mám blatníky a proto je situace binární—všechno do šedesáti centimetrů od země je pokryté tlustou vrstvou bláta a všechno nad touto linií se blýská novotou i když temné lesní cesty, které se obtáčejí kolem Cely jako aorta kolem srdečního svalu, připomínají první kluziště. Abych to vysvětlil—než byla vyvinuta technologie schopná zmrazit velkou plochu pro bruslení, kluzivost byla zajištěna nechutnou kombinací prasečího sádla a soli.

Jak jsem řekl—čím horší, tím víc mě to baví. Smrdutý mix sádla a soli by byl fantastický. Ne v okamžiku jízdy, to bych ho z hloubi duše nesnášel, ale šlo by o zábavu druhého řádu—pozitivní jen v retrospektivě.

Nicméně jestli bych doporučil jednu věc, tak to bude jediné: Kupte si olej na řetěz do vlhka. Existují dvě kategorie lubrikace cyklistické trakce, jeden do suchého prostředí a druhý do vlhkého. Ten do sucha je navržen tak, aby odpuzoval (resp. minimalizoval přitahování) prachu i když se snadno smyje. Olej do mokra naopak nemusí čelit prachu, není tolik účinný v eliminaci tření, ale drží i když je okolní prostředí z větší části tvořeno vodou a blátem. Když to neděláte, riskujete narezlý řetěz a s ním to není žádná zábava.

Kupte si malou pixlu oleje a jeďte, jako kdyby to mělo být naposledy. Kdo se nevymázne, jako kdyby nežil.


+1: Dnes se mi v hlavě objevila fráze „Jsem uvězněný ve zvláštní verzi pekla“ & nemůžu se jí zbavit. Jak z něj ven?

+2: Dneska je party jako, kdyby byl rok 2007 a ve smyčce mi do sluchových nervů buší Bleed it out od Link Park (RIP).

+3: Padla další meta: Po poslední várce změn se k47čka generuje za pouhé 4.3 vteřiny.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz