k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Proti Silicon Valley

— k47

Aral Balkan vypadá, že ví o čem mluvívyplatí se ho poslouchat. Vytrvale kritizuje pokrytectví, jed a destruktivní povahu silicon valley živenou dolary VC kapitalistů, kteří se nezajímají o podružnosti jako je právo na soukromí, dopady na demokratický proces nebo oslabování demokratických institucí na úkor soukromých digitálních neo-kolonialistů.

Nedávno jsem viděl jeho přednášku Free Is A Lie. Ta je stará už 4 roky – v technologickém sektoru celá věčnost – ale přesto působí, jako kdyby proběhla včera. Teze dnes působí skoro až stereotypně: Všechny naše informace jsou soustředěné v uzavřených silech několika málo společností, která na jejich extrakci vydělávají. Přitom nabízejí služby zdánlivě zadarmo, jako jak říká název přednášky: Free is a lie. Nic není zadarmo, jen neustále směňujeme něco neuvěřitelně cenného za triviální služby – kdyby to nebylo cenné, pak by google neměl výnos 133 miliard dolarů – a přitom neznáme cenu toho, čeho se vzdáváme. Jde o podvod.

You don't need conspiracy theories when you have the simplicity of business models.

It's not inconceivable that sometime in the future there might be a whole nation whose only notion of the Internet is something you sign into with your Google username and password.

Their business model basically is to spy on you. The business model of free is the business model of corporate surveillance. These are synonyms.

Dalším tématem je právo na soukromí a způsoby, jak je internetovými giganty překrucováno v jejich prospěch. Nejde o to, že bych chtěl něco skrývat. Hlavní myšlenkou je kontrola nad tím, co si chci nechat pro sebe a co budu sdílet s okolím. Pokud by se otevřenost stala výchozí, vše skryté by s sebou neslo konotaci ostudy a viny.

The definition of private is not between me and Google or between me and Facebook it is for my eyes alone.

Z těchto důvodů google, facebook a další giganti představují hrozbu pro občanské svobody.

Nový pohled na věc, který jsem si odnesl z přednášky je toho: Pokud všechny alternativy mají stejný byznys model, nemáme skutečně na výběr. Můžeme si zvolit jen jiné vězení.


+1: K tématu: Německo rozhodlo, že facebook nemůže kombinovat různé zdroje dat o uživatelích.

píše k47, ascii@k47.cz