k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Jediný den v roce, kdy jsou silnice klidné

— k47

Čtyřiadvacátého je jediný den v roce, kdy se všichni kolektivně shodnou, že není třeba se vysokou rychlostí přemisťovat z místa na místo automobilem a silnice zejí prázdnotou. Aspoň tak to vypadá v okolí Cely. Byla by škoda tohoto speciálního dne nevyužít a nevyrazit na kole, jen na chvíli, zvlášť když se počasí definitivně přestalo chovat podle roční doby a konec roku bude nejteplejší za poslední století.

Je to fajn pocit, mít silnici jen pro sebe, jedno kolo a jinak nic, žádný provoz. Silničáři opravili pár silnic, přímek černého asfaltu protínající přehyby bahnitých polí. Když vjedete na jednu z nich a povrch je tak hladký, žádné výmoly, žádné díry, žádné záplaty na záplatách, jen černá řeka po které pískají pneumatiky, zažijete perfektní pocit rychlosti, ale překvapivě také, když se nemusíte přetlačovat s auty, jistotu, že vás nic nepřejede.

Jeden z velkých faktorů hrající roli, jestli obyčejní lidé (ne cyklo-pozitivní jedinci, kteří budou jezdit i když z nebe prší síra a mrtví vstávají z hrobů) použijí kolo k užitkové přepravě je bezpečí. Když cítí risk, nepojedou na kole do práce/školy/obchodu/rande/porod/svatbu.

Přetahovat se na silnici s tunovými baráky na kolečkách, kdy neplánovaný kontakt znamená mírné rozmrzení a pavouky na předním skle pro řidiče auta a hlavu nakřápnutou jako meloun pro cyklistu, není dvakrát příjemný pocit. O to víc je ten rozdíl znít, když máte kilometry jinak rušné silnice jen pro sebe.

Preferuji jezdit okruhy po směru hodinových ručiček, protože pak obvykle zatáčím doprava, nemusím přejíždět silnici, vyjednávat s baráky na kolečkách a a připadat si méně na ráně.

V okolí Cely se pomalu začínají stavět cyklostezky zcela oddělené od běžného provozu a to je jednoznačně plus. Síť asfaltovaných silnic, kde kola vládnou, nemůže objemu provozu na dvou pneumatikách uškodit. Nejsou ani zdaleka dokončené, sjízdný je jen pár krátkých úseků, dlouhé štreky a důležité propojky chybí, ale příští rok, se možná půjdu projet a speciální silnice budou jen pro mě a spojence na dvou kolech.

píše k47, ascii@k47.cz