k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Xenomorphia

16. 9. 2018 — k47

Původně jsem chtěl psát něco o vlacích, šotouších, bakteriofobii a societálních normách, ale nějak mi to časově nevyšlo. A když říkám „nevyšlo“ myslím tím, že jsem se vrátil z kola, snažil se odstranit otravné skřípání, usnul, probudil se po půlnoci a pak se díval na šestou sérii futuramy. Zítra je taky den.

Místo toho zaplním místo wikipedickým faktoidem: Víte, že Xenomorf – mimozemská životní forma z filmů ze světa Vetřelce – existuje! Tedy existuje něco, co se jmenuje stejně. Tedy skoro stejně. Xenomorphia. Jde o dávno vyhynulý rod parazitických vos. Byl identifikován jako zcela nový druh z fosilizovaných kukel za pomoci rentgenové tomografie, která nahlédla do zkamenělin a objevila v nich schoulená hmyzí těla.

Xenomorphia je velice přiléhavé jméno. Parazitické vosy do živého organismu nakladou vajíčka, ta se v něm vylíhnou, larvy hostitele vyžerou zevnitř a pak roztrhnou slupku kůže jako jedna životní fáze vetřelce.

Když někdo bude tvrdit, že nějaká nadpřirozená entita stvořila svět jako perfektní oázu pro život, zeptejte se jak do tohoto obrazu zapadá každodenní krutost přírody, která svojí vynalézavostí zachází hluboko do teritoria body hororu: třeba přenosná rakovina nebo parazitická houba, která útočí na mravence a pak nad ním převezme kontrolu než ho zabije, vyroste na jeho těle a rozšíří spóry dále.

Krása, žejo.

píše k47, ascii@k47.cz