k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Wikipedie naděluje

18. 4. 2018 — k47

Když nemám co dělat, čtu wikipedii. To pro pravidelné čtenáře k47čky jistě není žádná novinka. Zápisky z edukativních výprav do světa zpola ozdrojovaných faktioidů tu dokumentuji v kategorii wikidemie.

Tento článek je pokračováním nekonečné cesty do srdce digitální encyklopedie, která se směle může rovnat té Tönské.

Tak třeba: Věděli jste, že během druhé světové války existoval návrh na vytvoření Československo-polské konfederace jako jednotného státu? Já o tom neměl ponětí do doby, kdy jsem začal procházet stránku List of proposed state mergers. Zajímavá na seznamu je také Gaddáfího snaha o vytvoření pan-arabského státu.

Další věc: Ionosférický blesk – jde o jev vyskytující se vysoko nad bouřkovými mraky a oblastmi blesků. Zajímavé na něm je, že byl předpovězen ve dvacátých letech, v následujících dekádách se o něm zmiňovali piloti letadel, ale meteorologové jejich zkazky nebrali vážně. Bylo to pro ně jen blouznění zvrhlíků, kteří v kabině souloží s letuškami. Ale pak byl v roce 1989 jev zachycen na videu a meteorologové museli přiznat, že se ve vysokých vrstvách atmosféry děje něco, o čem do té doby neměli ponětí.

Synkretismus je termín, který v doslovném překladu znamená „jednat jako Kréťan“ a označuje spojování mnoha prvků různých tradic v jeden celek. Pirátská strana je například synkretistická, tedy ani levicová, ani pravicová, ale kombinace mnoha různých pozic volně koncentrovaných kolem „online svobody“, ať už to znamená cokoli.

Rozvod byl v Irsku zakázán ústavou až do roku 1996.

Velkou francouzskou revoluci, a tedy počátek konce monarchií starého kontinentu, zavinil výbuch sopky. Nebyla to jenom sopka, ale hrála ve sledu událostí svou roli.

K hospodářským problémům se přidala i nepřízeň počasí, která byla zapříčiněna erupcí islandské sopky Laki v roce 1783.

Klasika: Sopka do atmosféry vyvrhne obrovské množství popela a plynů, to zapříčiní pokles teplot a sníží množství slunečního záření dopadajícího na povrch země, což se následně projeví ve snížené úrodě zemědělských plodin a strádání populace, která je víc naštvaná a má o něco málo blíž k revoluci. (O sopkách jsem tu už psal. Můžou za to, že máme bránice.). To přímo vedlo k popravě krále Ludvíka XVI gilotinou. Bylo to také poprvé, co poddaní odhlasovali trest smrti pro svého panovníka. Prý králem z boží vůle? To určitě…

Představte si, že v Británii po smrti Alžběty II. princ Charles nastoupí na trůn a lidé vzápětí odhlasují jeho popravu gilotinou a udělají tak definitivní tečkou ta stoletími monarchie. To by bylo nečekané. Britská hymna začíná slovy God save our gracious Queen/King, Long live our noble Queen/King. Možná by stálo za to otestovat, jak moc je bůh ochotný chránit britského monarchu.

Jo a ještě poslední věc: Mezi spojenými státy a napoleonskou Francií dva roky probíhala nikdy nevyhlášená válka.

To je všechno zajímavé, na co jsem narazil. Zbytek jsou jen běžné & nudné detaily historie.

píše k47, ascii@k47.cz