k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Online je všechno falešné

— k47

Peníze vždy trumfnou principy. Na tom není nic překvapivého. Bitcoin začal jako sen cypher-punků & krypto-anarchistů o svobodnějším světě, kde lidé zahodí okovy prostředníků a můžou všechny transakce vyřizovat přímo mezi sebou.

Ale když se v tom začaly točit velké peníze, objevily se masivní výpočetní farmy, které spalují dva Temelíny energie, jen aby z horka čipů vytěžily iluzorní dolary. Za bitcoin se nedá nic koupit. Kdysi dávno jsem v Paralelní Polis za pivo zaplatil bitcoinem. Dneska bych si za stejný počet bitcoinů mohl koupit čtvrtinu Uruguaye. O krypto-měny se zajímají jen spekulanti, kteří čekají na většího blázna než jsou oni sami, kterého můžou oškubat.

Stejně tak není překvapivé, že dochází k masivním manipulacím na sociálních sítích. Když jde o peníze nebo proxy peněz (možnosti práce, nabídky propagace), vyrojí se vedlejší systémy, které se snaží zmanipulovat systém ve prospěch platících klientů.

Nedávno jsem četl článek o tom, jak skuteční lidé mění své instagramové účty na prodloužené ruce botů a dostávají za to bohatě zaplaceno & musím říct jen, že mě to nepřekvapuje.

V podhoubí socnetů vyrostla pay to play ekonomika. Služby jsou nominálně zadarmo, ale aby v nich člověk byl vidět a dosáhl svých cílů (jako třeba propagace svého byznysu), musí platit botům z podsvětí. Kdo nevysolí dolary, zapadne.

Tato rovnice má dva členy – lidé, kteří potřebují zviditelnit & lidé, kteří mají publikum. Jedni platí, druzí inkasují.

Když nemám přirozený vliv, který by se dal monetizovat, zaplatím botům, kteří kolem mě vytvoří ruch, ten mě posune o pár příček víš v algoritmických žebříčcích, blíže ke slunci a na oči nic netušícím uživatelům, tak získám followery a pak můžu prodávat nově získaný sociální vliv. Je to uzavřený systém, který krmí sám sebe, sociální perpetuum mobile. Kup si lístek, sežeň publikum a tlač jim do hlav svoje sračky. Nic z toho není autentické nebo skutečné. Je to jen iluze, podvod algoritmů, vysokofrekvenční obchodování s lidmi a pozorností.

Nabízí se otázka, proč všechno nepřenechat algoritmům, kteří donekonečna optimalizují své akce, aby dosáhly vytyčených cílů. Jestli je v instagramové hře cílem získat co nejvíce sledujících, lajků a komentářů, algoritmy na tyhle otázky mají své odpovědi, jestli jde jen o čísla, lidé jsou potřeba jen proto, aby byli podvedeni.

Možná se to už teď děje. Obsah, který vidíme, vidíme jen proto, že někdo oklamal alogoritmus, všechno, co nám tlačí ho hlav je neautentické a většina reakcí a komentářů je falešná, celá online realita je konstruovaná, jde pečlivě vytvořenou iluzi, která nás má oklamat a podvést.

Jednou se do téhle reality proudíme, o tom nepochybuji.

Je naivní si myslet, že manipulací ubude.

Za prvé: Sociální sítě neposkytují autenticitu, ale prodávají své uživatele reklamě. Veškerá mezilidská blízkost je jen anomálie fungující navzdory systému v jeho skulinách. Pro instagram jsou manipulace špatné, jen když mají negativní dopad na PR. Boti se navzájem lajkují a zbývající živí lidé, kteří nehrají podle jejich pravidel, jsou strháváni vírem automatizace. Když to nemá dopad na klikání na reklamu, komu to vadí? Rozhodně ne těm, kteří na procesu vydělávají.

Za druhé: Umělá inteligence postupuje mílovými kroky a když dosáhne úrovně, kdy bot dokáže věrně simulovat chování člověka, jsme v koncích. Sociální sítě budou plné neodhalitelných agentů s nekalými zájmy, kteří se snaží oklamat navzájem a také živé a dýchající uživatele.

Jde o závod na dno, musíš pochodovat podle cizího rytmu, jinak nemáš šanci. Ale když začneš, učiníš svět o něco umělejším prostředím, které se nás aktivně snaží podvést.

Je to na tobě, co si vybereš.

Tak jako tak nemůžeme vyhrát.


+1: Instagram je plný podvodníků, někdy se jim říká scammeři, jindy influenceři.

píše k47, ascii@k47.cz