k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

U mě dobrý

23. 12. 2018 — k47

Vývoj asciiblogu – software, který pohání kromě dalších webů i k47čku – neustále pokračuje. Pomalu, ale pokračuje. Jsem celkem spokojený s funkcemi, které nabízí a tak síly směřuji převážně do optimalizace a minimalizace. Někdy zrychlení generování celé k47čky o 30 milisekund stojí vpravdě stupidní úsilí. Jindy se ani tak daleko nedostanu, experiment nevyjde. Nedávno jsem zkoušel zrychlit fázi načtení zdrojových textů, která trvá kolem 130ms. Výsledek: Nic. Jen vím, že načtení bajtů z disku je velice rychlé, vleče se až dekódování z utf-8 na utf-16 nativní pro Javu.

Většinu novinek a změn testuji na k47čkce (a devblozíchdeadbeefu), když se nic nerozbije, pak je to nejspíš v pořádku. I když jde o velký web (milion slov, kdo z vás to má) využívající velkou část funkcionality asciiblogu, jde stále jen o jedno použití. To se nemusí shodovat se způsobem, jak software používají ostatní.

Všechno se změní s prvním uživatelem, který nejsem já. Najednou nestačí vyvíjet gonzo stylem, říct „U mě dobrý“ a jít dál. Ne. Musím do celého procesu vnést trochu pečlivosti, rozšířit pokrytí testy, snažit se o aspoň kapku uživatelské přívětivost (nestačí skončit výjimkou jejíž smysl zjistím ze zdrojáků) a napsat rudimentální dokumentaci — zkrátka je třeba se zaměřit na jiné cíle než maximální možnou rychlost za každou cenu. To ale není úplně špatná situace, protože jde o oboustranný proces – zvenku přicházejí impulzy „takhle to používám“ a já na to „to dává smysl, to bych měl implementovat/opravit“. Přestalo by to být pozitivní zkušenost jedině ve chvíli, kdyby by anonymové začali hulákat a dožadovat se funkcionality, která vybočuje z pragmatické vize statického blogogenerátoru.

Přesně takový je osud mnoha open-source projektů, jejichž tvůrce je nechce nechat zemřít a stane se tak vězněm vlastního díla. Ale to se mi nemůže stát, asciiblog je jako maličký bizarní bonsaj, příliš obskurní na to, aby obstál ve světě, příliš ošklivý a specifický, aby vzbudil zájem.

Takže tak. Jestli chcete, použijte asciiblog a řekněte mi, co vám na něm chybí nebo nefunguje.


Aby bylo jasné, že proces absurdní optimalizace daleko za hranicí zdravého rozumu není ohrožen, poslední várka změn osekala uvozovky HTML atributů tam, kde nejsou potřeba, a nahradila HTML entity pro nedělitelné mezery ( , 6 bajtů) utf-8 znakem NO-BREAK SPACE (0xC2 0xA0, 2 bajty). Ty zmenší nekomprimovanou úvodní stránku o 2.2kB a na 10mb/s připojení zrychlí načítání o celé 0.0016 vteřiny.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz